Wsparcie ENERIS w odbudowie spalonej gorzowskiej Katedry

Metryka praktyki

Firma: ENERIS,
Branża: Surowce i paliwa,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności

Pracownicy gorzowskiego oddziału ENERIS zainicjowali zbiórka surowców na rzecz spalonej wieży zabytkowej katedry.

W lipcu w Gorzowie Wielkopolskim, w pożarze zniszczona została wieża zabytkowej katedry, symbolu miasta. Apel o pomoc po pożarze katedry spotkał się z szerokim odzewem mieszkańców oraz organizacji z całej Polski. Do oddolnej akcji zbierania funduszy na rzecz odbudowy zabytku przyłączyli się również pracownicy gorzowskiego oddziału ENERIS, spośród których większość to mieszkańcy miasta.

Wyszli oni z inicjatywą zbiórki surowców wtórnych, z których cały zysk przeznaczony zostanie na fundusz odbudowy gorzowskiej katedry. Idea spotkała się z poparciem Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dzięki czemu informacja o zbiórce dotarła do wiernych.

Zbiórka prowadzona była nieprzerwanie od lipca do końca roku, także podczas imprez lokalnych oraz akcji Lato w mieście, w tym w czasie koncertu dziecięcego w Filharmonii Gorzowskiej. Do zbiórki włączyły się lokalne szkoły. Do tej pory zebrano około 2000 kg surowców. Każdy przyniesiony kilogram jest rejestrowany dla zachowania pełnej transparentności zbiórki przez członków oficjalnego komitetu społecznego powołanego na rzecz zbiórki.

Pracownicy lokalnego oddziału nieodpłatnie odebrali odpady po pożarze, a następnie podjęli współpracę z archeologami z Muzeum Lubuskiego w celu zabezpieczenia pochodzących z zabytku pozostałości pod kątem obecności przedmiotów, które pojawiły się na wieży na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

Projekt realizowany jest przy poparciu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz przy współpracy z archeologami z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.

Więcej informacji: