W towarzystwie Lwa – ING Bank Śląski

Metryka praktyki

Firma: ING Bank Śląski,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2005

W Polsce rocznie ok. 2500 dzieci zapada na choroby nowotworowe, a blisko 6000 jest pod stałą kontrolą lekarską po terapii. Program W towarzystwie Lwa został zainicjowany z myślą o wszystkich, których problem ten dotyka w bezpośredni lub pośredni sposób.

Główne cele programu to propagowanie technik biblioterapii, adresowanych do lekarzy, pedagogów i rodziców, jako narzędzia wspierającego dzieci w walce z chorobą nowotworową. Program W towarzystwie Lwa” rozpoczął się 8 września 2005 r. na oddziale onkologii Instytutu Pediatrii UM w Łodzi jako działanie wypływające z globalnej strategii Grupy ING.

Programem objęte zostały wszystkie placówki onkologiczne w kraju. Techniki biblioterapii, czyli terapii pedagogicznej, zastosowanej w programie, opierają się na mechanizmie identyfikacji dziecka z bohaterem książki, który w tym wypadku pomaga uwierzyć w sukces w walce z chorobą. Książka Lucjan, Lew, jakiego nie było powstała we współpracy z wydawnictwem Muchomor.

Terapeutyczna fabuła książki to wynik współpracy ze specjalistką w dziedzinie biblioterapii z Uniwersytetu Śląskiego dr Katarzyną Krasoń. Ilustracje zostały skomponowane w taki sposób, aby dziecko, które nie czyta samodzielnie, mogło odtworzyć sobie raz usłyszaną historię dzięki logicznie ustawionym obrazom

Programowi towarzyszyły spotkania dzieci ze znanymi osobami, które wzięły udział w akcji charytatywnie. Zaproszeni goście odwiedzili oddziały onkologiczne, czytali książki, brali udział w konkursach i zabawach. Podzielili się z dziećmi swoimi przeżyciami, opowiadali o walce z przeciwnościami losu, pasjach, hobby, marzeniach. Spotkania z dziećmi na oddziałach onkologicznych były organizowane w porozumieniu i z aprobatą ordynatorów oddziałów i specjalistów regionalnych. Zabawę prowadzili animatorzy (Hania i Lew bohaterowie książki) doświadczeni w kontaktach z dziećmi.

Dzięki intensywnej komunikacji wewnętrznej, pracownicy mocno utożsamili się z celami akcji, czego wynikiem było zaangażowanie w zbiórkę pieniężną na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów onkologicznych. W zamian za wsparcie akcji pracownicy otrzymali pomarańczowe bransoletki z napisem Daję szansę dzieciom. Podczas akcji wspierającej udało się zebrać blisko 50 tysięcy złotych.

W spotkaniach zorganizowanych w 2005 r. uczestniczyło ok. 800 dzieci, a do szpitali dostarczono ponad 6 tysięcy książek. Projekt będzie kontynuowany w 2006 r., a jego realizacja połączona z wykorzystaniem zaangażowania pracowników poprzez organizowanie akcji, takich jak Pomarańczowa bransoletka i wolontariatu.