Tydzień Seniora w Poznaniu

Metryka praktyki

Firma: Grupa Agora,
Branża: Media,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Kampania społeczna
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 10 - Mniej nierówności
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności

Według badań miasta, w Poznaniu mieszka aktualnie ponad 143 tys. osób w wieku powyżej 60 lat. Miasto przystąpiło do ogólnoświatowej sieci Światowej Organizacji Zdrowia Miast Przyjaznych Starzeniu oraz prowadzi liczne programy integrujące seniorów i ułatwiające im życie w mieście, m.in. Poznań Viva Senior.

Poznańska redakcja „Gazety Wyborczej” od 2015 r. realizuje projekt „Tydzień Seniora”, przybliżający problemy i tematykę senioralną w Poznaniu i całej Wielkopolsce.

Od 30 września 2017 r., czyli Dnia Osób Starszych, przez tydzień „Gazeta Wyborcza Poznań” poświęcała specjalną uwagę sprawom seniorów. Redakcja przygotowała szereg materiałów – m.in. o tym, jak żyje się osobom starszym w mieście, czego oczekują, jaka jest dla nich oferta kulturalna, sportowa, zdrowotna czy edukacyjna. Każdego dnia w wydaniu papierowym i internetowym można było zapoznać się z jednym z tych tematów – np. w poniedziałek 2 października 2017 r. w poznańskiej „Gazecie Wyborczej” ukazał się materiał „Kultura dla seniora w Poznaniu. Od herbatki z artystami po warsztaty łączące pokolenia”.

W 2017 r. po raz pierwszy odbył się również cykl warsztatów i imprez skierowanych do seniorów, który uzupełniał tematykę publikacji. Odbyły się m.in. spotkanie z dietetykiem, wspólne zwiedzanie wystawy „Frida Kahlo i Diego Riviera. Polski kontekst” w CK Zamek, zajęcia jogi dla seniorów, warsztaty kulinarne i warsztaty fotografii smartfonem z fotoreporterem Łukaszem Cynalewskim. W warsztatach wzięło udział 70 osób.

Dodatkowo „Gazeta Wyborcza Poznań” objęła patronatem medialnym imprezę „Senioralni. Poznań”, organizowaną przez miejskie Centrum Inicjatyw Senioralnych

Praktyka realizowana była we współpracy z Urzędem Miasta Poznania

Więcej informacji: