Shoebox

Metryka praktyki

Firma: Wunderman Thompson Technology,
Branża: IT,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 1 - Koniec z ubóstwem

Praktyka odpowiada na problem kobiet, które doświadczyły przemocy domowej, są samotnymi matkami lub znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Według badań co piąta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy. Osoby trafiające do ośrodków często nie mają ze sobą nawet podstawowych artykułów higienicznych. Projekt Shoebox był skierowany właśnie do tych kobiet i miał na celu zapewnienie im podstawowych artykułów i kosmetyków.

Polegała na zbiórce kosmetyków i produktów do makijażu, które ma się w domu, ale się ich nie używa – nietrafionych prezentów, próbek, gratisów, nieprzemyślanych zakupów itp. Artykuły muszą być nieodpakowane, nieużywane, o aktualnym terminie przydatności. Zbiórka Projektu Shoebox 2017 trwała przez cały luty w Cognifide, a 8 marca wolontariusze zapakowali artykuły w pudełka i przekazali je do ośrodków.

Shoebox po raz pierwszy został zorganizowany w Wielkiej Brytanii przez Kate Kenyon, pracującą w londyńskim biurze Cognifide. W sumie program pomógł kilku tysiącom kobiet, znajdujących się w trudnej sytuacji i stał się inspiracją do przeprowadzenia podobnej akcji w Polsce.

Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zaangażowaniem zarówno wśród pracowników organizatora, współpracujących firm, jak i lokalnej społeczności. Do inicjatywy przyłączyło się 6 firm z Poznania, Szczecina, Wrocławia i Warszawy, a także mieszkańcy Poznania. Dzięki temu stworzono 160 zestawów, które następnie trafiły do potrzebujących kobiet w Domach Samotnej Matki i Centrach Interwencji Kryzysowej – łącznie w 5 ośrodkach.

Praktyka realizowana była w partnerstwie z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, Centrum Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy, Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej, Hostelem dla ofiar przemocy w Chybach, Miejskim Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu, Domem Samotnej Matki w Kiekrzu.