Rower na zawsze

Metryka praktyki

Firma: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zrównoważony transport
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu

Rower na zawsze to program, w którym Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia – oprócz standardowych wypłat odszkodowań – pozwala klientowi lub poszkodowanemu dokonać wyboru pomiędzy samochodem zastępczym na czas naprawy auta przewidzianym przez warsztat a rowerem KROSS, który klient lub poszkodowany może zatrzymać na zawsze. Do programu kwalifikują się szkody, w ramach których auto zastępcze byłoby wydane na okres min. 8 dni.

W 2021 roku rower na zawsze otrzymało 684 klientów. Z roku na rok z programu korzysta coraz więcej osób.

Wybierając rower zamiast samochodu rocznie emitujemy ok. 3,252 kg mniej dwutlenku węgla do atmosfery. By pochłonąć taką emisję, potrzeba niemal 150 drzew. Przeciętny Polak przemierza rocznie samochodem ok. 20 tys. km. Tymczasem według ekspertów ze spalenia 1 litra benzyny przez samochód spalinowy powstaje ok. 2,35 kilograma CO2 – zależnie od parametrów samochodu i stylu jazdy.

W Polsce zużywa się ok. 582,161 baryłek ropy dziennie. Statystycznie na osobę przypada 234.9 galonów ropy rocznie. Spora część jest zużywana podczas jazdy samochodem. Sposobem na zmniejszenie emisji CO2 jest korzystanie z ekologicznych środków transportu, czyli przykładowo roweru. Program Rower na zawsze powstał po to, by zachęcać społeczeństwo do zmiany środka transportu na bardziej ekologiczny. Tylko w 2021 roku dzięki ERGO Hestii taką decyzję podjęło blisko 700 osób.