Razem urządzimy lepszy świat – IKEA sklep w Gdańsku

Metryka praktyki

Firma: IKEA Retail,
Branża: Przemysł drzewny, papierniczy i meblowy,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2010

„Razem urządzimy lepszy świat” to program sklepu IKEA Gdańsk, który został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku. Podczas akcji firma przekazuje zestaw mebli z tzw. podium wejściowego (ekspozycja przy wejściu głównym) potrzebującym rodzinom. Przy każdej odsłonie akcji sklepowi IKEA Gdańsk partneruje lokalna organizacja pozarządowa. Do tej pory sklep dwukrotnie współpracował z Fundacją Hospicyjną (w październiku i grudniu 2010 roku), a raz ze Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych PELIKAN (w listopadzie 2010).

Rola partnerów polegała na wyznaczeniu rodzin, którym najbardziej potrzebne były kolejne zestawy mebli. I tak meble do pokoju młodzieżowego trafiły do wielodzietnej rodziny w Wiślince; meble sypialniane – do rodziny zastępczej opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem w Sławęcinie pod Chojnicami, zaś wyposażeniem kuchni i jadalni zostali obdarowani rodzice ciężko chorego chłopca, którzy od miasta dostali nieumeblowane mieszkanie socjalne. Łączna wartość przekazanych mebli to prawie 21 tysięcy zł.

Głównym celem akcji było efektywne odpowiedzenie na potrzeby lokalnej społeczności, w szczególności osób, które potrzebowały konkretnej pomocy materialnej – mebli i akcesoriów do mieszkań. Sklep IKEA w Gdańsku ugruntował swój wizerunek firmy świadomej problemów lokalnych, zaangażowanej w ich rozwiązywanie i pomaganie pomorskim rodzinom. Kolejne odsłony akcji połączone są z momentem pojawiania się nowej ekspozycji na podium, tj. średnio raz na półtora miesiąca. Klienci sklepu mogli zaangażować się w akcję poprzez aukcję pierwszego zestawu z podium w październiku. Licytacja odbyła się w portalu allegro.pl, a ostateczna kwota uzyskana w ramach aukcji osiągnęła 12 tysięcy zł. Cała suma została przekazana na fundusz Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej. Klienci wzięli też udział w kweście wolontariuszy Fundacji, podczas której zebrano kwotę około 2 tysięcy zł.