Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
26 stycznia 2004 r. w dzienniku Rzeczpospolita opublikowano Ranking Nadzoru Korporacyjnego 2003 opracowanego przez Polskie Forum Corporate Governance. Była to już druga edycja rankingu.
Celem rankingu było dostarczenie inwestorom syntetycznej oceny rozwiązań w zakresie ładu korporacyjnego, a zwłaszcza stopnia, w jakim dana spółka wdraża najlepsze praktyki i komunikuje się z akcjonariuszami.
Pozycja w rankingu jest odzwierciedleniem poziomu ryzyka w zakresie ładu korporacyjnego. Im wyższa pozycja tym bardziej regulacje wewnętrzne spółki według autorów chronią interesy zewnętrznych akcjonariuszy, co oznacza mniejsze ryzyko nadużyć. Jak zaznaczają twórcy raportu pozycja w rankingu nie powinna być interpretowana jako ocena bieżącej gospodarczej efektywności zarządu czy przedsiębiorstwa spółki.
W skrajnym przypadku nawet wiarygodna i przejrzysta spółka może zbankrutować, jakkolwiek poprawne ustawienie relacji w zakresie nadzoru korporacyjnego powinno eliminować takie przypadki w dłuższej perspektywie.
Amica Wronki S.A., Agora S.A., Bank Zachodni WBK S.A. i Orbis S.A. to spółki ocenione najwyżej według raportu. W porównaniu do poprzedniego rankingu grupa liderów nieznacznie się powiększyła. Rozwiązania, jakie te podmioty stosują w zakresie ładu korporacyjnego a szczególnie pojawienie się instytucji niezależnych członków rady nadzorczej są na tle całej zbiorowości zdecydowanie najbardziej zaawansowane i godne naśladowania. Ranking może się stać instrumentem pomocniczym dla inwestorów przy ocenie poszczególnych spółek.