Przedstawienie ENERIS „Najlepszy prezent”

Metryka praktyki

Firma: ENERIS,
Branża: Surowce i paliwa,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Edukacja ekologiczna
Dokument źródłowy: Raport 2016

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 4 - Dobra jakość edukacji

Zgodnie z realizowaną przez firmę koncepcją edukacyjną Redukuj-Odzyskuj-Przetwarzaj i z założeniem, że edukacja powinna być przyjemna, dostępna i angażująca, firma stworzyła autorskie przedstawienie „Najlepszy prezent” skierowane do najmłodszych, które uczy segregacji odpadów, troski o środowisko i odpowiedzialności za swoje działania.

Edukacyjne przedstawienie teatralne autorstwa Szymona Jachimka z muzyką Artur Guza to:

  • wysokie walory artystyczne i edukacyjne zgodne z działalnością ENERIS,
  • wykorzystanie postaci stworzonych na potrzeby działań edukacyjnych ENERIS,
  • przystępność dla grupy wiekowej 5-8 lat,
  • możliwość wystawiania w pomieszczeniach i plenerze przez grupy profesjonalne i amatorskie.

Partnerem przedstawienia jest Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna Libiąż Chrzanów Trzebinia.

Bohaterami spektaklu są fikcyjne postacie: Szymek i Misia, którzy wspólnie z widzami, pod okiem Profesora Surowieckiego, zgłębiają wiedzę na temat segregacji surowców, nadawania im drugiego życia. Uczą się, że każde nasze działanie ma swoje konsekwencje, za które trzeba brać odpowiedzialność. 40 minutowe przedstawienie przeplatane jest piosenkami i działaniami angażującymi widzów.

Przedstawienie zostało wymyślone jako narzędzie wspólnej edukacji ENERIS i samorządów lokalnych. Placówki oświatowe czy kulturalne bezpłatnie wypożyczają od firmy dekoracje, rekwizyty, stroje, otrzymują teksty piosenek i podkłady muzyczne, dzięki czemu profesjonaliści i amatorzy z lokalnych kółek teatralnych mogą samodzielnie wystawić sztukę. Do tej pory z pomysłu skorzystało Miasto Jaworzno, gdzie przedstawienie zostało wystawione w ramach Dni Rodziny w maju oraz Trzebinia, gdzie działacze lokalnego Domu kultury przygotowali i wystawiali sztukę w przedszkolach i szkołach.

Dotychczas spektakl obejrzało ponad 800 dzieci ze szkół z powiatu chrzanowskiego oraz miasta Jaworzna. Trwają rozmowy z kolejnymi samorządami na temat współpracy i bezpłatnym przekazaniu licencji do organizacji przedstawienia.

Więcej informacji