Promocja zrównoważonego transportu

Metryka praktyki

Firma: Credit Agricole Bank Polska,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zrównoważony transport
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 15 - Życie na lądzie
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

Bank Credit Agricole już od kilku lat aktywnie działa, by zmniejszyć swój ślad węglowy. Dlatego idea zrównoważonego transportu jest szczególnie ważna. Credit Agricole promuje wybieranie przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się.

Pracownicy centrali banku mogą korzystać z podziemnego parkingu rowerowego, stojaków naziemnych, szatni oraz pryszniców. Na właścicieli hulajnóg elektrycznych czekają na miejscu ładowarki. Lokalizacja budynków centrali zapewnia również wygodny dostęp do środków transportu publicznego (dworca kolejowego, przystanków tramwajowych i autobusowych).

Bank w lipcu 2021 rozpoczął wymianę samochodów służbowych na pojazdy niskoemisyjne (hybrydowe). Credit Agricole zorganizował także szereg wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu: serwis rowerowy, webinar „Naprawy rowerowe, które zrobisz samodzielnie”, testy elektrycznych samochodów delegacyjnych, rabaty na sprzęt rowerowy.

Z roku na rok pracownicy banku coraz chętniej korzystają z przyjaznych środowisku środków transportu. Można to zauważyć biorąc pod uwagę duży procent wykorzystania infrastruktury dla rowerzystów i użytkowników hulajnóg (parkingi, stojaki, prysznice, ładowarki). W 2021 r. w ramach akcji zorganizowanych podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu z bezpłatnych przeglądów rowerów dla pracowników skorzystało 100 osób. W webinarze „Naprawy rowerowe, które zrobisz samodzielnie” wzięło udział 79 osób. A do testów elektrycznych samochodów delegacyjnych przystąpiło 26 osób. Pracownicy banku skorzystali także z licznych zniżek na zakup sprzętu rowerowego.

Podstawową korzyścią jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne i obniżanie śladu węglowego (tylko w 2020 emisja dwutlenku węgla była niższa o 47 proc. niż rok wcześniej). Bank promując idee zrównoważonego transportu i zachęcając swoich pracowników do zmiany postaw na ekologicznie odpowiedzialne, przyczynia się do ograniczenia emisji zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Dodatkowo pokazuje siebie jako instytucję, która nie koncentruje się wyłącznie na rozwijaniu swojego biznesu, ale również skupia się na tworzeniu przyjaznej do życia przestrzeni. Alternatywne dla samochodowych pojazdów środki transportu sprzyjają również aktywności fizycznej, co z kolei przekłada się na korzyści zdrowotne.

https://www.credit-agricole.pl/o-banku/aktualnosci/2021/credit-agricole-powieksza-flote-pojazdow-hybrydowych

https://ecoekonomia.pl/2021/06/25/credit-agricole-zmniejszyl-swoj-slad-weglowy/