Program grantowy InicJaTyWy

Metryka praktyki

Firma: Carlsberg Polska,
Branża: FMCG,
Obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy
Kategoria: Wolontariat pracowniczy
Dokument źródłowy: Raport 2017

Celem programu grantowego dla pracowników InicJaTyWy jest poprawa życia społeczności lokalnych w sąsiedztwie swoich trzech browarów: Browaru Okocim w Brzesku, Browaru Kasztelan w Sierpcu i Browaru Bosman w Szczecinie.

Od czterech lat, wiosną, ogłaszana jest kolejna edycja programu grantowego InicJaTyWy. Każdy pracownik ma możliwość zgłoszenia do programu swojego autorskiego projektu. Komisja ocenia wszystkie pomysły pod kątem przyjętych w regulaminie kryteriów i wybiera te, które otrzymają grant w wysokości 7000 zł.

Grant realizowany jest wraz z innymi pracownikami – wolontariuszami, lokalną społecznością i samorządem. Projekty realizowane są do jesieni.

Zgłaszane i realizowane są odpowiedzią na potrzeby społeczności sąsiadujących z browarami. Inicjatywy dotyczą przede wszystkim aranżacji i porządkowania przestrzeni użyteczności publicznej, wspierania aktywnego spędzania czasu, renowacji zabytkowych miejsc, które mają znaczenie dla społeczności lokalnej i są związane z browarem oraz promowania odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.

Program wystartował w 2014 roku i w ciągu czterech lat Carlsberg Polska przekazał na realizację projektów wolontariuszy blisko 300 000 zł. W czterech edycjach programu wzięło udział 245 pracowników firmy, którzy przepracowali społecznie 2415 godzin i zrealizowali 36 projektów.

Dzięki pracownikom – wolontariuszom powstały m.in. miejsca rekreacyjne dla mieszkańców, siłownie na świeżym powietrzu, letnie kino plenerowe i amfiteatr, przystań dla rowerów wodnych, boisko do siatkówki i miejsce do gry w tenisa stołowego. Rewitalizowano tereny zielone, wyremontowano siedzibę lokalnego stowarzyszenia. W 2017 r. beneficjentami były np.: Szpital Powiatowy w Sierpcu, Stowarzyszenie Folklorystyczne Łoniowiacy czy Fundacja Ja Wisła.  Z grantów były także realizowane wydarzenia dla mieszkańców, podczas których promowano odpowiedzialną konsumpcję alkoholu.

Na realizację większych projektów pracownicy pozyskują także sponsorów, którzy przekazują najczęściej materiały na rewitalizację i aranżację przestrzeni publicznej. W 2017 r. nawiązano  współpracę m.in. z zakładem usług brukarskich, szkółką drzew i krzewów, a także z oddziałami ochotniczej straży pożarnej, kołami gospodyń i ogniskami TKKF.

Współpraca w ramach projektów daje możliwość nawiązania stabilnych partnerstw. Z niektórymi instytucjami, jak np. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej oraz Starostwa Powiatowe w Brzesku i Sierpcu, Carlsberg współpracuje od wielu lat.