Program edukacyjny marki WINIARY „Jedz smacznie i zdrowo” – Nestlé Polska

Metryka praktyki

Firma: Nestlé Polska,
Branża: FMCG,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Edukacja dzieci i młodzieży
Dokument źródłowy: Raport 2010

Program „Jedz smacznie i zdrowo” to edukacyjny projekt Nestlé współtworzony przy udziale partnera społecznego – Federacji Polskich Banków Żywności, pod patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Celem inicjatywy jest edukowanie młodzieży w zakresie zdrowego odżywiania, samodzielnego gotowania, racjonalnych zakupów i niemarnowania żywności.

W roku szkolnym 2010/2011, w odpowiedzi na alarmujące wyniki badań i liczne doniesienia o stanie zdrowia młodzieży w naszym kraju (coraz więcej otyłych dzieci odżywiających się niezdrowo i bez pomysłu), marka WINIARY rozszerzyła akcję propagowania prawidłowego odżywania się na szkoły gimnazjalne. Aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania nauczycieli oraz uczniów, na zlecenie marki WINIARY przeprowadzono szereg konsultacji z pedagogami oraz dyrektorami gimnazjów. Zleconotakże firmie TNS OBOP realizację badania, którego głównym celem było określenie postaw młodzieży gimnazjalnej dotyczących odżywiania, poznanie ich codziennych nawyków oraz diety. Dzięki badaniu okazało się, że młodzież interesuje się tą tematyką, a za główne źródło wiedzy o odżywianiu i zdrowiu uznaje szkołę. Młodzież zna główne zasady zdrowego odżywiania, ale często nie wie, jak te zasady wprowadzić w życie, jak samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki oraz racjonalnie komponować swoją codzienną dietę. „Jedz smacznie i zdrowo” jest odpowiedzią na te potrzeby.

W programie wzięło udział 23 tysiące uczniów z 1014 klas. Dodatkowo w czasie akcji zorganizowany został konkurs na plakat lub film reklamowy nawiązujący do tematyki projektu. W odpowiedzi na konkurs napłynęło prawie 700 plakatów i ponad 110 filmów. 20 zwycięskich klas otrzymało dla swoich szkół nowoczesne tablice multimedialne, a kolejne 50 wyróżnionych klas odwiedzi specjalnie przygotowany truck z mobilną kuchnią, w którym odbędą się warsztaty żywieniowe dla młodzieży.