Pierwsze USG piersi – Avon

Metryka praktyki

Firma: Avon Cosmetics Polska,
Branża: FMCG, Przemysł chemiczny,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2006

Wiosną 2006 roku Avon w ramach prowadzonej od 8 lat roku Wielkiej Kampanii Życia – Avon Kontra Rak Piersi rozpoczął prozdrowotny program „Twoje Pierwsze USG Piersi i co dalej?”. Wspólnie z partnerami Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa-Centrum i Polskim Komitetem Zwalczania Raka, podjęto akcję informacyjną, której celem było zwrócenie uwagi młodych kobiet na kwestię profilaktyki w walce z rakiem piersi. W drugiej części programu kobiety w wieku 20-45 lat mogły wykonać badanie USG piersi płacąc za nie jedynie 10 złotych. W ramach akcji zostało dofinansowanych 10 000 takich badań w 90 ośrodkach na terenie całej Polski. W uzasadnionych przez lekarza przypadkach wykonywane było nieodpłatnie badanie mammograficzne.

Program „Twoje Pierwsze USG Piersi” pokazał, jak istotna jest wczesna profilaktyka. Spośród 20 tysięcy przebadanych kobiet w wieku 20-45 lat aż u 3790, czyli u 18,95%, wykryto zmiany w piersiach. Na uwagę zasługuje rozłożenie zdiagnozowanych zmian w przedziałach wiekowych, bo ponad 8 % zostało stwierdzonych u już bardzo młodych kobiet w wieku 20-35 lat, a prawie 11% u pań od 35 do 45 roku życia.

Obecnie rak piersi jest najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w wieku 40-55 lat. Dzięki programowi kilkadziesiąt tysięcy młodych Polek zyskało szansę wczesnej diagnozy i profilaktyki.