PharmAssist – program edukacyjny dla magistrów i techników farmacji – GlaxoSmithKline

Metryka praktyki

Firma: GlaxoSmithKline,
Branża: Farmaceutyka,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2006

PharmAssist został stworzony w 1994 roku przez pracowników firmy jako adaptacja programu prowadzonego w Wielkiej Brytanii. Celem programu jest identyfikowanie potrzeb edukacyjnych farmaceutów oraz dostarczanie im wiedzy potrzebnej do prowadzenia aptek jako „małych biznesów”.

Program oferuje teoretyczne i praktyczne narzędzia marketingowo-sprzedażowe. Przez 9 lat w ramach programu oferowano różne szkolenia. Oczekiwania uczestników programu zmieniały się, dlatego PharmAssist rozszerzono o treści merytoryczne, wprowadzono także punkty edukacyjne, pozwalające na wykonywanie zawodu farmaceuty.

GlaxoSmithKline rozpoczęła współpracę z Akademią Medyczną, Naczelną Izbą Aptekarską i Okręgowymi Izbami Aptekarskimi, dzięki której od 2005 roku szkolenia dostarczane przez program PharmAssist są certyfikowane.

W ramach PharmAssist realizowane są bezpłatne wykłady i szkolenia dla wszystkich magistrów i techników farmacji w całym kraju, wykorzystujące: element współzawodnictwa (chronione patentem), warsztaty organizowane w mniejszych grupach oraz interaktywne gry planszowe. Obecnie dostępne są trzy rodzaje gier dotyczących samoleczenia bólu, przeziębienia i grypy oraz nikotynowej terapii zastępczej.

Szkolenia prowadzone są głównie przez wykwalifikowanych trenerów wewnętrznych firmy GlaxoSmithKline. Do uczestnictwa w programie zapraszani są również eksperci: psycholodzy, specjaliści w dziedzinie szkoleń biznesowych, lekarze specjaliści – praktycy, wykładowcy akademiccy. Głównym źródłem informacji o potrzebach farmaceutów oraz efektach funkcjonowania programu są niezależne badania rynkowe i kwestionariusze ewaluacyjne ze szkoleń. Firma prowadzi również systematyczne spotkania panelowe z farmaceutami, na których zapoznaje się z ich opiniami i pomysłami dotyczącymi działań programu.

W 2006 roku program został uhonorowany Laurem Aptekarskim przyznanym przez Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie.