Obsługa bez barier – Bank Zachodni WBK

Metryka praktyki

Firma: Bank zachodni WBK, Santander Bank Polska,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny: Zagadnienia konsumenckie
Kategoria: Dostępność produktów i usług
Dokument źródłowy: Raport 2010

Bank Zachodni WBK postanowił wyjść naprzeciw problemowi wykluczenia osób niepełnosprawnych z wielu dziedzin życia społecznego, dostosowując infrastrukturę oddziałową i informatyczną banku do potrzeb niepełnosprawnych klientów.

W ramach projektu przeprowadzono szereg działań na rzecz poprawienia obsługi oraz ułatwienia korzystania z usług banku przez osoby niepełnosprawne: dokonano audytów architektonicznych w 100 placówkach banku, 67 oddziałów zostało poddanych pracom dostosowawczym, a 33 uzyskały certyfikację dostępności; przeszkolono 140 pracowników z 63 oddziałów z całego kraju podczas 13 sesji; dostosowano serwis www oraz 51 bankomatów na terenie kraju.

W realizację praktyki zaangażowani są przedstawiciele wielu jednostek banku, w tym odpowiedzialnych za infrastrukturę oddziałową, bankowość elektroniczną, kulturę organizacyjną, jak również beneficjenci (np. testy serwisów www były realizowane przez niedowidzących i niewidomych informatyków z Polskiego Związku Niewidomych, a szkolenia prowadzili niepełnosprawni trenerzy). Realizacji działań towarzyszyły cykliczne konsultacje z partnerami społecznymi: Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji oraz Polskim Związkiem Niewidomych.

W efekcie wdrożenia praktyki zwiększyły się kwalifikacje zawodowe przeszkolonych pracowników, bank podniósł jakość obsługi klientów, a w rankingu Newsweeka awansował z 13. na 4. miejsce w kategorii „Najlepszy bank dla niepełnosprawnych”. Osoby niepełnosprawne uzyskały dostęp do infrastruktury oddziałowej i internetowej banku, w tym możliwość zamówienia wizyty doradcy w domu.