Obiad za puszki – IKEA-Recan

Metryka praktyki

Firma: IKEA Retail,
Branża: Przemysł drzewny, papierniczy i meblowy,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2006

Od początku 2006 roku we wszystkich 18 sklepach IKEA w Polsce oraz w Parkach Handlowych umieszczono automaty do zbierania puszek aluminiowych – tzw. Recancyklery.

Projekt realizowany jest przez firmę IKEA, Organizację Odzysku RECAN oraz przez Polską Akcję Humanitarną. Środki finansowe za zebrane puszki są przeznaczane na wsparcie programu PAH – Pajacyk, który pozyskuje fundusze na dożywianie najuboższych dzieci w szkołach. Każda zebrana puszka to kwota 5 gr. Przekazywana dla Pajacyka. 50 puszek to jeden obiad. W 2006 r. pozyskano 42 480 puszek, czyli 850 obiadów.

Dzięki automatom, ich formie i obsłudze, udaje się dotrzeć do konsumentów z informacją o potrzebie recyklingu opakowania jakim jest puszka. Każda maszyna posiada logo Pajacyka oraz licznik elektroniczny, który pokazuje całkowitą liczbę zebranych puszek. Z okazji Dnia Ziemi IKEA organizuje wydarzenia promujące recykling – konkurs dla szkół z nagrodami dla każdej szkoły, która weźmie udział w zbiórce puszek i nagroda dla szkoły, która zbierze ich najwięcej.