NewsMavens.com – pierwszy europejski serwis tworzony wyłącznie przez kobiety

Metryka praktyki

Firma: Grupa Agora,
Branża: Media,
Obszar tematyczny: Prawa człowieka
Kategoria: Kobiety w biznesie
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 5 - Równość płci

NewsMavens.com to przegląd najciekawszych i najważniejszych tekstów wybranych przez „kuratorki” z mediów newsowych w Europie. Serwis działa dzięki współpracy wydawców i dziennikarek niezależnych – pod koniec 2017 r. pracowało w nim 21 dziennikarek z 13 tytułów. Każda z nich wybiera i opisuje w języku angielskim najważniejsze jej zdaniem publikacje ze swojego kraju i regionu, dając odbiorcom NewsMavens.com unikalne, kobiece spojrzenie na wydarzenia w Europie, zwłaszcza te spoza głównego nurtu, dotyczące mniejszych państw członkowskich UE.

Serwis miał swoją oficjalną premierę 16.10.2017 r.

NewsMavens.com to projekt zainicjowany przez „Wysokie Obcasy” i „Gazetę Wyborczą”, który wygrał dofinansowanie w ramach programu Google DNI.

Rezultaty w 2017 r:

  • 13 partnerów, czyli znanych i popularnych redakcji dzienników, magazynów, a nawet stacji radiowej, m.in. irlandzkiego „The Irish Times”, austriackiego „Der Standard”, słowackiego „Dennika N” oraz włoskiego „MicroMega”, zaangażowanych w projekt. NewsMavens.com wspierają też World Editors Forum i Women in News
  • 21 dziennikarek, w tym piszących m.in. do tytułów ‘The Guardian’ i Politico, jak również dziennikarek śledczych
  • średnio 53 tys. czytelników i czytelniczek miesięcznie
  • 450 tys. osób miało kontakt z NewsMavens.com w mediach społecznościowych
  • Ponad 10 tys. osób śledziło profil NewsMavens.com na Facebooku (stan na 31.12.2017).
  • 5 międzynarodowych konferencji – m.in. World Editors Forum, Women in News i innych – podczas których Zuzanna Ziomecka, redaktor naczelna NewsMavens.com opowiedziała przedstawicielom i przedstawicielkom branży o projekcie oraz zaakcentowała temat nierównego traktowania kobiet w redakcjach.

Film: https://www.facebook.com/NewsMavens/videos/162760354268226/

Więcej informacji: