Many Mornings redukuje koszty środowiskowe prowadzenia działalności gospodarczej

Metryka praktyki

Firma: Many Mornings,
Branża: Przemysł odzieżowy,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Certyfikacja
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 14 - Życie pod wodą
- Cel 15 - Życie na lądzie

Many Mornings zoptymalizowało procesy związane z zamówieniami e-commerce i sprzedażą stacjonarną, dążąc do redukcji kosztów środowiskowych prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach wyżej opisanego celu firma postawiła przede wszystkim na opakowania papierowe – do klientów w punktach stacjonarnych trafiają papierowe torby, a opakowania zbiorcze [kartony] w zamówieniach e-commerce posiadają certyfikat Forest Stewardship Council.

Dodatkowo firma wprowadziła foliopaki wykonane z materiałów w 80% pochodzących z recyklingu opakowań od konsumentów – z certyfikatem Blue Angel. To jedyne opakowania z tworzyw sztucznych, które są stosowane przez firmę podczas dostarczania zamówień. Natomiast jedynym wypełnieniem stosowanym podczas wysyłek zamówień są tzw. ekochrupki. Ponadto redukcję kosztów środowiskowych wspomaga bliskość logistyczna wszystkich ośrodków firmy (produkcja-magazyn-biuro w odległości max. 25 km) oraz elektroniczny obieg dokumentów.

Efektywność działania mierzono stopniem redukcji wykorzystania materiałów, które generują trudności w gospodarce odpadami. Ostatecznie udało się całkowicie wykluczyć z procesu wysyłek zamówień materiały nie podlegające recyklingowi lub pozyskiwane w sposób nieetyczny.

Główną korzyścią jaką odniosła firma jest optymalizacja gospodarki odpadami, w sposób który jednoznacznie przyczynia się do redukcji kosztów środowiskowych prowadzenia biznesu. Beneficjentami są także składający zamówienia użytkownicy, którzy otrzymują paczki wykonane z materiałów przyjaznych środowisku; natomiast nie dostają żadnych nieracjonalnych materiałów dodatkowych, które zwiększałyby ilość odpadów wynikających z procesu zakupowego.