„Koperta życia” w „Gazeta Wyborcza”

Metryka praktyki

Firma: Grupa Agora,
Branża: Media,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

„Gazeta Wyborcza” po raz kolejny zaangażowała się w 2017 r. w temat związany z pomocą osobom starszym – „Kopertę życia”. Te pozornie proste rozwiązanie upowszechnione zostało w 1981 r. przez oddział Czerwonego Krzyża w Sacramento. Koperta bardzo szybko stała się uniwersalną pomocą dla służb ratunkowych z jak największą liczbą informacji pomagających usprawnić pomoc medyczną, zwłaszcza dla osób starszych, które mieszkają samotnie.

„Koperta życia” to formularz z najważniejszymi danymi osobowymi i medycznymi właściciela, który wypełnia się i chowa do oznaczonej specjalną naklejką lodówki. Ma on za zadanie pomóc służbom medycznym, policyjnym czy strażackim w jak najszybszym dostarczeniu informacji na temat osoby potrzebującej pomocy, zwłaszcza starszej, mieszkającej samotnie.

W karcie należy uzupełnić informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia – i włożyć ją do plastikowej koperty. Kopertę z kartą wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się specjalną naklejkę, na której widniej napis: TU JEST KOPERTA ŻYCIA.

„Koperta życia” została wydana 10 marca 2017 r. w ramach akcji społecznej „Gazety Wyborczej” „DługoWIECZNI” oraz dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Urzędem Miasta Krakowa. W wydaniu tygodnika „Gazety Wyborczej” „Tylko Zdrowie” pojawiły się zaś najważniejsze informacje dotyczące koperty – m.in. w jakim celu powstała i jak należy prawidłowo ją wypełnić. Dodatkowo w tym dniu na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej” naklejony został memostick, a do środka dodatku „Tylko Zdrowie” dołączona została w woreczku foliowym pozostała część „Koperty życia” – Karta Informacyjna.

Wydanie „Gazety Wyborczej” z „Kopertą życia” było promowane w mediach. Nakład wydania „Gazety Wyborczej” 10 marca 2017 r. z wyniósł 292 tys. egzemplarzy.

Więcej informacji: