Karta Ziemi – Toyota Motor Poland

Metryka praktyki

Firma: Toyota Motor Manufacturing Poland,
Branża: Motoryzacja,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2004

W lutym 2004 roku Toyota Motor Poland ogłosiła Kartę Ziemi, będącą realizacją polityki środowiskowej firmy. W ramach projektu Toyota Motor Manufacturing Poland z siedzibą w Wałbrzychu podjęła się realizacji programu małych grantów pt. Szkoły dla Ekorozwoju w regionie wałbrzyskim. Program skierowano do szkół i społeczności lokalnych, które podjęły praktyczne działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznych.

Przy współpracy Fundacji Partnerstwo dla Środowisko pozyskano partnerów, w tym Miasto Wałbrzych, Starostwa Kamienna Góra i Środa Śląska oraz Fundację Ziemi Legnickiej Zielona Akcja.

Nawiązano również współpracę z regionem Hradec Kralove w Republice Czeskiej i z Wielką Brytanią, gdzie zainicjowano analogiczne projekty z miejscowymi firmami Toyota, z myślą o wykreowaniu możliwości współpracy międzynarodowej dla inicjatyw proekologicznych z regionu wałbrzyskiego.

W celu poszerzenia działalności partnerzy pozyskali dodatkowe środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego Toyoty w Brukseli, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na Dolnym Śląsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W programie wzięło udział 80 szkół z regionu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego i legnickiego, z których 27 otrzymało dotacje na realizację małych inwestycji na łączną kwotę 90.285 zł. Pomoc finansowa i merytoryczna umożliwiła szkołom – beneficjentom pozyskać dodatkowe 100.000 zł i co ważniejsze pomogła im nawiązać współpracę z miejscowymi firmami, organizacjami pozarządowymi oraz osobami indywidualnymi.