Kaczkomaty przy zalewie w Nowej Hucie

Metryka praktyki

Firma: ArcelorMittal Poland,
Branża: Przemysł ciężki,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 15 - Życie na lądzie

ArcelorMittal Poland zakupił i zamontował Kaczkomaty przy zalewie w Nowej Hucie, gdzie żyje wiele kaczek i łabędzi. Do tej pory mieszkańcy dokarmiali je głównie chlebem, ale nie jest to pożywienie odpowiednie, w konsekwencji czego ptaki cierpią i chorują. Chleb zapycha żołądki kaczek, a nie dostarcza wartościowych składników, może powodować wiele chorób np. „anielskie skrzydło”-nieodwracalną deformację stawów skrzydeł (cierpią na nią łabędzie w krakowskiej aglomeracji) i kwasicę.

Dwa pierwsze w Krakowie urządzenia ze zbilansowaną karmą zostały podarowane z myślą o zdrowiu ptaków wodnych i edukacji ekologicznej. Urządzenia wydają karmę bezpłatnie, w okresie jesienno-zimowym, 6 razy na godzinę, by uniknąć przekarmienia ptaków i marnowania pokarmu.

Zostały zamontowane podczas edukacyjnego spotkania ornitologicznego dla dzieci. Ornitolog współpracujący ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN przekazał najmłodszym dużą dawkę informacji w przystępny sposób.

Wskaźnikiem efektywności praktyki było dotarcie do mieszkańców Krakowa z edukacyjnym komunikatem: poprzez akcję nad Zalewem Nowohuckim i artykuły prasowe w mediach, które dotarły z przekazem do mieszkańców. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób – rodzin z dziećmi.

Przed i po wydarzeniu artykuły o krakowskich kaczkomatach wraz z edukacyjnym przesłaniem czym i dlaczego nie karmić ptaków i dlaczego opublikowało blisko 30 mediów lokalnych.