IT for She

Metryka praktyki

Firma: Bank Handlowy w Warszawie działający pod marką Citi Handlowy,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Edukacja dorosłych
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 4 - Dobra jakość edukacji
- Cel 5 - Równość płci

Celem programu jest wpływ na zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej. Jest to o tyle istotna kwestia, że pomimo przewagi kobiet na uczelniach wyższych, aktualnie wśród studentów informatyki jest ich jedynie 13%. W korporacjach technologicznych ten odsetek jest jeszcze niższy. Tymczasem niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 – na 1 milion.

IT for SHE to program, którego celem jest pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Realizowany jest w szerokiej koalicji firm technologicznych: Cisco, Ericsson, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche. Pierwsza edycja programu składała się z:

  • programu mentoringowego dla 35 dziewczyn z udziałem ekspertów z najlepszych firm technologicznych obecnych w Polsce
  • największego w Europie obozu (bootcampu) dla dziewczyn w IT (dla 120 uczestniczek)
  • kampanii wolontariackiej (zasięg 2 000 odbiorców) prowadzonej przez studentki kierunków informatycznych na wsiach i w małych miejscowościach, zachęcającej do nauki programowania.

W projekt w ramach wolontariatu kompetencyjnego szeroko zaangażowały się wszystkie podmioty w ramach koalicji. Managerowie tych firm zarówno objęli półrocznym wsparciem uczestniczki programu mentoringowego, jak i wzięli udział w jesiennym (25-29 września) obozie dla 120 dziewczyn. Był to największy tego typu obóz w Europie. W trakcie 5 dni pracownicy zaangażowanych korporacji prowadzili warsztaty z umiejętności branżowych oraz z kompetencji miękkich.

W 2018 roku planowana jest druga edycja projektu, która ma dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców.

Projekt otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej w konkursie: Digital Skills Award 2017. IT for She został uhonorowany jako najlepszy w kategorii: „Działania na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet”.

Projekt realizowany jest w koalicji 7 firm technologicznych: Cisco, Ericsson, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche.