Internetowa platforma do organizowania wspólnych dojazdów do pracy – Grupa Muszkieterów

Metryka praktyki

Firma: Grupa Muszkieterów,
Branża: Handel,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zrównoważony transport
Dokument źródłowy: Raport 2016

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności

Centrala Grupy Muszkieterów w Polsce, zatrudniająca ok. 400 osób, mieści się w Swadzimiu – miejscowości oddalonej o ok. 15 km od centrum Poznania. Ze względu na znaczącą odległość od miasta, dotarcie do biura przysparza wielu pracowniom trudności. Aby im to ułatwić, stworzono specjalną internetową platformę, która pomaga w organizowaniu wspólnych dojazdów do pracy.

Dzięki specjalnie utworzonemu serwisowi internetowemu, ci z pracowników, którzy korzystają na co dzień z auta, mogą zaproponować kolegom miejsce w swoim samochodzie. Osoby niezmotoryzowane, mogą natomiast dzięki niej sprawdzić, czy któryś z zarejestrowanych w systemie kierowców przejeżdża w drodze do pracy w pobliżu ich szlaku komunikacyjnego. Platforma umożliwia nawiązanie kontaktu pomiędzy kierowcami a pasażerami. Szczegółowe warunki przejazdu ustalają oni już między sobą. Do tej pory z platformy skorzystało ok. 10% pracowników.

Ze względów bezpieczeństwa korzystanie z aplikacji możliwe jest tylko z komputerów firmowych i po wcześniejszym zarejestrowaniu. Platforma została wysoko oceniona przez audytora Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, która przyznała centrali Grupy Muszkieterów prestiżowy certyfikat „Zielone Biuro”.