Innowacyjny Dworzec Systemowy

Metryka praktyki

Firma: PKP,
Branża: Energetyka, Transport i logistyka,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekobudownictwo
Dokument źródłowy: Raport 2016

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

PKP S.A. realizuje nowatorski projekt IDS – Innowacyjny Dworzec Systemowy, polegający na zastąpieniu niszczejących obiektów dworcowych nowoczesnymi  budynkami na podstawie ujednoliconego projektu, z wykorzystaniem zaawansowanych ekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych.

Celem projektu IDS jest stworzenie dworców dostosowanych do potrzeb pasażerów i najemców, o wysokiej jakości, spełniających standardy międzynarodowe oraz w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowe dworce powstały w miejscowościach, gdzie istniejące dotychczas dworce były za duże i niedostosowane do lokalnych potrzeb. W ramach inwestycji dworcowych PKP S.A., do użytku podróżnych oddano 4 dworce: w Strzelcach Krajeńskich, Ciechanowie, Mławie oraz Nasielsku. Zastosowane rozwiązania ekologiczne, tj. pompy ciepła, system odzyskiwania ciepła, system odzyskiwania wody deszczowej (zielony dach), oświetlenie LED oraz panele słoneczne, umożliwią obniżenie kosztów eksploatacji i utrzymania obiektów. Nowatorskim elementem jest zastosowanie dynamicznej iluminacji, czyli zintegrowanego systemu sprawiającego, że dworzec rozświetli się, sygnalizując przyjazd pociągu na stację. Zastosowane rozwiązanie podniesie poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszy koszty oświetlenia w nocy.

Zastosowane ekologiczne rozwiązania oraz mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y są bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną od 40 – do 60%. Dzięki inwestycji zmianie uległo dotychczasowe otoczenie dworca na bardziej atrakcyjne również dla inwestycji publicznych – obok budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą pojawiły się ławki. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Nowe budynki dzięki dostosowaniu ich do realnego zapotrzebowania są łatwiejsze do utrzymania i komercjalizacji. Innowacyjny Dworzec Systemowy w Ciechanowie został nagrodzony w konkursie „Budowa roku 2015”, organizowanym przez Olsztyńską Izbę Budowlaną.