IKEA. Dla ciebie, dla domu, dla planety

Metryka praktyki

Firma: IKEA Retail,
Branża: Przemysł drzewny, papierniczy i meblowy,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Programy prośrodowiskowe
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 7 - Czysta i dostępna energia

IKEA Retail w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów, które pomagają prowadzić bardziej zrównoważone i zdrowe życie w domu. W 2017 wprowadziła do sprzedaży systemy fotowoltaiczne. Celem firmy jest, by pracownicy znali i rozumieli zalety oferowanych produktów oraz by byli aktywnymi ambasadorami bardziej zdrowego i zrównoważonego życia w domu. Są oni edukowani i angażowani m.in. za pomocą programu ambasadorskiego „IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla planety„.

W ramach programu w marcu 2017 roku przeprowadzono konkurs wśród pracowników IKEA Retail w Polsce, w którym należało pokazać, jak pracownik i jego rodzina starają się prowadzić zrównoważone życie w domu. Jury wyłoniło 11 laureatów, którzy stali się ambasadorami programu wśród reszty pracowników, a za „symboliczną złotówkę” otrzymali panele fotowoltaiczne wraz z montażem. Każdego miesiąca ambasadorzy podejmowali nowe wyzwanie, które przybliżało ich do realizacji idei prowadzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia (także w oparciu o pakiet innych eko-produktów IKEA).

Każdy z 11 ambasadorów zobowiązany jest, by w okresie od sierpnia 2017 r. do stycznia 2018r. przekazywać comiesięczne wyzwanie z zakresu prowadzenia zdrowego i zrównoważonego życia w swoim gospodarstwie domowym oraz relację z jego realizacji. Relacje te przekazywane są przez ambasadorów w formie tekstowej i dotyczą różnorodnych obszarach, takich, jak: redukcja zużycia prądu i wody, zmniejszenie ilości odpadów, wtórne wykorzystanie odpadów pochodzenia organicznego, samodzielna uprawa roślin jadalnych, zdrowy minimalizm – ograniczenie ilości posiadanych rzeczy, oczyszczanie powietrza, wspólny ruch i wypoczynek.

Następnie opisy wyzwań oraz dobre porady przekazywane są wszystkim pracownikom IKEA Retail w Polsce za wykorzystaniem kanałów komunikacji wewnętrznej tak, aby każdy mógł korzystać z doświadczenia ambasadorów i zainspirować się do działania. Stworzona dla ambasadoorów grupa na Yammerze jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych grup (odwiedza ją ok. 900 pracowników).

IKEA – dla Ciebie, dla domu, dla planety

Spośród pracowników IKEA w Polsce wybraliśmy ambasadorki i ambasadorów zrównoważonego i zdrowego życia w domu. To zwycięzcy konkursu, w którym do wygrania były panele fotowoltaiczne. Poznajcie pierwszą z ambasadorek :)

Opublikowany przez Praca w IKEA 21 listopada 2017

IKEA. Dla Ciebie, dla domu, dla planety- Dom Agnieszki

Kilka miesięcy temu zorganizowaliśmy konkurs dla wszystkich pracowników IKEA, chcąc przekonać się, kto z nas ma na uwadze dobro planety także w swoich codziennych, domowych decyzjach. Dziś przedstawiamy Wam kolejną zwyciężczynię: Agnieszkę, jej rodzinę oraz ich sposoby na zdrowsze i oszczędniejsze życie.

Opublikowany przez Praca w IKEA 27 grudnia 2017