Grupa Vive Textile Upcycling

Metryka praktyki

Firma: Grupa Vive,
Branża: Usługi,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Recykling
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 17 - Partnerstwo na rzecz celów

Tworząc swoje produkty, Grupa Vive, wpisuje się w nurt Textile Upcycling. Jest to forma przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości niż sam surowiec. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. W ten sposób niepotrzebnym tekstyliom nadaje się nowe życie.

Projekt ADAPTACJA to pomysł na dawanie drugiego życia tekstyliom, dzięki wykorzystywaniu ich w nowych produktach w postaci przetworzonej, na przykład włóknin czy kompozytów. Pierwsza odsłona projektu polega na sprzedaży eco-toreb. Zysk z ich sprzedaży wspierał realizację programów środowiskowych WWF Polska. Materiał do produkcji (melanżowy filc) powstał z tekstyliów wyselekcjonowanych z surowca dostarczonego przez VIVE Textile Recycling. Projekt ADAPTACJA jest kontynuacją akcji TRANSPLANTACJA, w której obok kolekcji sezonowej projektant mody, słynący z nowatorskiego podejścia do mody i wykorzystywania niekonwencjonalnych materiałów, przedstawił damską kolekcję eleganckich kreacji, w których wykorzystał materiały pochodzące z recyklingu.

Kampanię wspierają działania edukacyjne kierowane do odbiorców w różnym wieku (Program „Dbam o świat od najmłodszych lat”, konkurs „Recykling na miarę.4 pory roku”, warsztaty recyklingu.

Na potrzeby kampanii stworzony został licznik oszczędności wody, który wskazuje ile wody zaoszczędzili konsumenci kupując eco-torby z kolekcji ADAPTACJA zamiast toreb o podobnej wielkości uszytych z bawełny. Ponadto w 2017 roku Grupa VIVE przeprowadziła dwukrotnie badania świadomości recyklingu tekstyliów metodą CASI i CAWI. Wyniki będą opublikowane w I kwartale 2018 roku

Więcej informacji: