Firmowe przedszkole – NIVEA Polska

Metryka praktyki

Firma: NIVEA Polska,
Branża: FMCG, Przemysł chemiczny,
Obszar tematyczny: Praktyki z zakresu pracy
Kategoria: Firma przyjazna rodzinie
Dokument źródłowy: Raport 2010

Pomysł utworzenia przedszkola był odpowiedzią na sygnały pracowników, którzy mieli kłopot z pogodzeniem obowiązków zawodowych i rodzicielskich ze względu na różne godziny pracy i otwarcia poznańskich przedszkoli oraz na przerwę wakacyjną w publicznych placówkach.

W siedzibie firmy Beiersdorf w Hamburgu firmowe przedszkole funkcjonuje już od 1938 roku. Jednak utworzenie przedszkola przez NIVEA Polska w Poznaniu jest projektem pionierskim, jeśli chodzi o oddziały koncernu Beiersdorf na świecie.

W jego realizację zaangażowani byli pracownicy firmy z różnych działów. Początkowo to oni podejmowali rozmowy z władzami miasta, z Wydziałem Architektury i Urbanistyki oraz z Wydziałem Oświaty. Prowadzenie placówki zostało powierzone Prywatnemu Przedszkolu Estetycznemu w Poznaniu. Przedszkole reprezentowało firmę w kontaktach z Wydziałem Oświaty, wspierało w trakcie spotkań z rodzicami i służyło praktyczną radą od momentu tworzenia projektu adaptacji budynku, poprzez jego umeblowanie i wyposażenie, aż po stworzenie programu zajęć. Ostatecznie przedszkole powstało na terenie firmy NIVEA Polska – na jego siedzibę zaadaptowano część istniejącego budynku magazynowo-socjalnego.

W 2010 roku przedszkole przyjęło 52 dzieci. Placówka zapewnia wysoki poziom przedszkola prywatnego w cenie przedszkola publicznego, co było ważnym postulatem pracowników.

Utworzenie przedszkola jest projektem spójnym z wizerunkiem firmy przyjaznej młodym rodzicom. Firmowe przedszkole pomaga we wcześniejszym powrocie młodych mam do pracy, poprawia komfort pracy, zwiększa zaangażowanie i przywiązanie do firmy. Uelastycznia czas pracy i zwiększa dyspozycyjność rodziców, zwłaszcza kobiet. A to ważna grupa dla firmy. Stanowi bowiem 50% personelu, z którego ponad 60% jest między 25. a 35. rokiem życia. Realizacja projektu pozwala utrzymać w firmie wartościowych pracowników mających małe dzieci.