Energia z odnawialnych źródeł w obiektach Panattoni

Metryka praktyki

Firma: Panattoni,
Branża: Budownictwo i nieruchomości,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Odnawialne źródła energii
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 7 - Czysta i dostępna energia

Od 2021 roku wszystkie nowe inwestycje dewelopera są zaopatrywane wyłącznie przez zieloną energię. W tym celu Panattoni nawiązało współpracę z dostawcami energii pochodzącej z OZE. W wyniku tego na przestrzeni 2021 r. firma dostarczyła do obiektów o łącznej powierzchni 3 mln m kw. zieloną energię o mocy aż 250 000 MWh.

Deweloper coraz częściej stawia również na pompy ciepła – z technologii korzysta m.in. inwestycja BTS w Grodzisku Mazowieckim – i instalacje fotowoltaiczne. Tylko w 2021 r. przedsiębiorstwo wybudowało kilkanaście konstrukcji o wzmocnionym dachu pod fotowoltaikę m.in. w Świebodzinie – gdzie obiekt o powierzchni 200 000 mkw. został wyposażony w blisko 4000 paneli czy w Bydgoszczy). Ponadto w podpoznańskich Żernikach czy Pietrzykowicach powstały naziemna instalacje.

Ograniczenie emisji obliczone w zestawieniu z polskim miksem energetycznym. Stosowanie odnawialnych źródeł to jeden z najważniejszych kroków Panattoni do osiągnięcia wyznaczonego przez firmę celu – osiągnięcia zeroemisyjności w 2025 roku. Ponadto, dzięki wprowadzeniu polityki OZE do inwestycji Panattoni, w 2021 r. firma uniknęła emisji ponad 250 tysięcy ton CO2.