Energia Słoneczna dla Domu

Metryka praktyki

Firma: IKEA Retail,
Branża: Przemysł drzewny, papierniczy i meblowy,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekoprodukty
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 7 - Czysta i dostępna energia

Szacuje się, że aż ¼ globalnego zużycia energii przypada na gospodarstwa domowe. Stale rosnące koszty energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych oraz spadek cen technologii fotowoltaicznych o około 80% w okresie ostatnich 10 lat, spowodowały, że wytwarzanie energii słonecznej w domu jest opłacalne także dla indywidualnych gospodarstw domowych.

IKEA wypracowała wydajny i przystępny finansowo model produkowania energii na potrzeby domu i jego mieszkańców. Kompleksowe systemy fotowoltaiczne dostępne są od kwietnia w każdym z 10 sklepów IKEA w Polsce. Taka standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z pięciu głównych elementów: paneli fotowoltaicznych, falownika, konstrukcji montażowej, zabezpieczeń stało- i zmiennoprądowych oraz okablowania. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala konsumentowi stać się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnie produkuje i użytkuje energię. Nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jest do sieci i można ją odebrać w stosunku 1:0,8 jednostki (kWh).

Oferta Energia Słoneczna dla Domu cieszy się dużą popularnością wśród klientów IKEA. Najwięcej instalacji zostało zainstalowanych w województwach mazowieckim i śląskim.

Projekt IKEA. Energia Słoneczna dla Domu jest realizowany w partnerstwie z firmą GEO Solar. To spółka działająca w sektorze fotowoltaiki i wchodząca w skład grupy GEO Renewables – specjalistów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji: