EMOstrefy – program wsparcia dla rodzicielstwa bliskości

Metryka praktyki

Firma: Dr Irena Eris,
Branża: Farmaceutyka,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Działania charytatywno-filantropijne
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

Program powstał w 2016 r. jako odpowiedź na potrzeby polskich szpitali i rodziców. Wiele szpitali z powodu braków finansowych nie może stworzyć warunków, aby rodzice mogli przebywać z dziećmi i budować rodzicielstwo bliskości. Bliskość ma duży wpływ na proces zdrowienia, a przytulanie i kangurowanie noworodków dodatkowo utrzymuje regularne bicie serca, zwiększa ilość tlenu we krwi oraz obniża ryzyko infekcji i zaburzeń oddychania. W przypadku wcześniaków to często większe szanse na przeżycie.

Celem programu jest wsparcie i promocja rodzicielstwa bliskości i pomoc rodzicom w jego budowaniu. Szczególnie w sytuacjach, w których jest to utrudnione – np. w czasie hospitalizacji dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze.

W ramach programu część dochodu ze sprzedaży kosmetyków marki EMOTOPIC przekazywana jest na produkcję foteli do kangurowania oraz rozkładanych łóżek. Sprzęt ten przekazywany jest na oddziały dziecięce i neonatologiczne dla rodziców czuwających przy łózkach i inkubatorach swoich dzieci.

Każdy, kto widzi potrzebę stworzenia EMOSTREFY, może zgłosić szpital do programu za pomocą formularza na stronie http://emotopic.pl/emostrefy/.

Symbolem akcji jest niebieski Koala EMO – maskotka, która ma umilić dzieciom pobyt w szpitalu. Wybór Koali nie był przypadkowy. Jest to torbacz, który codziennie realizuje ideę rodzicielstwa bliskości i kanguruje swoje maleństwa.

Od 2016 roku w ramach akcji udało się otworzyć 38 EMOSTREF. Powstały one w 23 szpitalach w 19 miastach w całej Polsce. Przekazano 19 foteli do kangurowania oraz 49 rozkładanych łóżek dla rodziców.