Ekstra FAN

Metryka praktyki

Firma: Arena Gdańsk Operator,
Branża: Usługi,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Profilaktyka zdrowotna
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

Projekt Ekstra FAN odwołuje się do jednego z największych wyzwań współczesnych społeczeństw – nadwagi i otyłości związanej z siedzącym trybem życia i stresem. Brak aktywnego trybu życia, zdrowego trybu życia skutkuje zwiększoną zachorowalnością na choroby układu krążenia oraz kręgosłupa.

Projekt Ekstra FAN kierowany jest do mężczyzn i kobiet pracujących, w wieku 35-60 lat i dodatkowo borykających się z otyłością lub nadwagą. Dzięki zaangażowaniu najbardziej rozpoznawalnych lokalnie klubów sportowych firma zaprasza do atrakcyjnego treningu razem z ich trenerami.

Klub sportowy ma w przypadku zdrowia i aktywności fizycznej większy wpływ na zmianę postaw niż najbliższa rodzina czy lekarz. Opierając się na tym założeniu firma zrealizowała 12 miesięczne edycje projektu skierowane głównie do osób kibicującym poszczególnym klubom sportowym.

Każda edycja składała się z 3 etapów:

  1. rejestracji i rozmów rekrutacyjnych (badania medyczne, dietetyk, poziom aktywności fizycznej)
  2. 12 – tygodniowego programu treningowego (24 h) i edukacyjnego (1h)
  3. 3 badań kontrolnych (po zakończeniu programu, po kolejnych 3 i 6 miesiącach).

Najbardziej atrakcyjnym elementem projektu jest 12 tyg. program zdrowotno–sportowy, podczas którego grupa 30 osób ćwiczy w stałych porach pod okiem trenerów i sportowców, których znają głównie z mediów. Program jest urozmaicony i obejmuje różne dyscypliny uwzględniając możliwości osób z nadwagą ale także mając na uwadze znalezienie odpowiedniej aktywności sportowej, którą mogliby uprawiać samodzielnie po zakończeniu projektu.

Efektywność praktyki mierzono poprzez cykliczne badania lekarskie uczestników oraz pomiary zmian w poziomie aktywności fizycznej. Badania realizowane były po zakończeniu 12 tyg. programu oraz po kolejnych 3 i 6 miesiącach.

Pod względem medycznym uwzględniając średnie zmiany następuje znacząca poprawa stanu zdrowia uczestników. Masa ciała spadła średnio o 5-6 kg, obwód pasa zmniejszył się o 10 cm. Znacząco zmieniły się proporcje tkanki tłuszczowej i mięśniowej a wiek biologiczny zmniejszył się o 5 lat. W kilku przypadkach lekarze zalecili odstawienie leków na nadciśnienie.

Praktyka realizowana jest w partnerstwie z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia, klubami sportowymi Lechia Gdańsk, Wybrzeże Gdańsk, Trefl Gdańsk, Trefl Sopot, oraz Halą Widowiskowo-Sportową ERGO Arena. Współpraca obejmuje też szereg mniejszych firm i klubów sportowych zajmujących innymi dyscyplinami sportu (rugby, bieganie, nordic walking, cross-fit, zumba, samoobrona z elementami judo).

Więcej informacji: