ekoGRATY.pl – industria24.pl

Metryka praktyki

Firma: Industria24.PL,
Branża: Elektronika i AGD,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Edukacja ekologiczna
Dokument źródłowy: Raport 2010

Industria24.pl, będąc lokalnym liderem w sprzedaży narzędzi i elektronarzędzi, zauważyła brak działań edukacyjnych skierowanych do grupy profesjonalistów pracujących z ich wykorzystaniem, m.in.: pracowników budowlanych, stolarzy, rzemieślników, producentów, artystów. Chcąc zwrócić uwagę na istotną rolę segregacji elektroodpadów, stworzyła projekt ekoGRATY.pl. Celem było wprowadzenie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań kształtujących świadomość ekologiczną w branży budowlanej z naciskiem na istotną rolę segregacji starych, zużytych elektronarzędzi. Projekt ekoGRATY.pl to pierwsza tak intensywna ekologiczna kampania skierowana do branży budowlanej. Jest pierwszą w Polsce stroną internetową, za pośrednictwem której stare elektronarzędzia można odesłać do recyklingu z domu lub firmy zupełnie za darmo.

Edukacja ekologiczna jest prowadzona głównie poprzez muzykę. Industria24.pl współpracuje z zespołem All Sounds Allowed wykorzystującym do tworzenia swoich instrumentów muzycznych postprodukcyjne materiały, np.: rury, metalowe i plastikowe beczki, blachę, sprężyny, ale także elektronarzędzia.

Podejmowane działania są realizowane wraz z partnerami: Electro-System Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz Remondis Electrorecycling. Wsparcie tak wyspecjalizowanych firm gwarantuje, że zebrany sprzęt zostanie w sposób bezpieczny dla środowiska przetworzony, a odzyskane surowce będą wykorzystane do produkcji nowych urządzeń, bez konieczności eksploatacji złóż naturalnych.

Strona ekoGRATY.pl nie tylko umożliwia wysyłkę zużytych elektronarzędzi przez internet, ale wspólnie z firmą Remondis ogłasza wiele lokalnych zbiórek, podczas których przyjmowany jest każdy rodzaj elektrośmieci.

Na wiosnę 2011 planowana jest promocja kampanii w mediach oraz rozpoczęcie organizacji imprez plenerowych, podczas których będą zbierane elektroodpady.