Edukacja klimatyczna w ramach Millennium Docs Against Gravity

Metryka praktyki

Firma: Bank Millennium,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Edukacja ekologiczna
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 4 - Dobra jakość edukacji

Bank Millennium jest wieloletnim mecenasem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który przybliża widzom szereg zjawisk zachodzących we współczesnym świecie. W 2021 roku Festiwal szczególnie mocno skupił się na wątku zmian klimatycznych. Hasło przewodnie 18. edycji Festiwalu zostało zaczerpnięte z mowy Grety Thunberg, jednej z najważniejszych aktywistek ekologicznych i bohaterki filmu otwarcia festiwalu – „Jestem Greta”.

Poza pokazami filmu odbyły się debaty poświęcone ekologii i aktywizmowi. Od wielu lat jedną z czołowych sekcji filmowych Festiwalu jest „Klimat na zmiany”. Dodatkowo latem 2021 roku Festiwal Millennium Docs Against Gravity przeprowadził kampanię edukacyjną „Planeta nie jest na kredyt” w kanałach social media, wspólnie z WWF Polska i portalem Noizz.pl, mającą na celu uświadomienie odbiorcom, czym jest Dzień Długu Ekologicznego. W ramach kampanii ogłoszono akcję „5 kroków Grety” – listę kroków pozwalającą odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zgromadził w 2021 roku ponad 134 000 osób, a swój intensywny rozwój zawdzięcza między innymi nomadycznemu charakterowi. To jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, , Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. W 2022 roku do rodziny festiwalowej dołączy także Łódź. Obecność Festiwalu w wielu miastach, a od zeszłego roku także online, pozwala najlepszym filmom dokumentalnym z całego świata dotrzeć do szerokiej publiczności. Dzięki temu Millennium Docs Against Gravity realizuje swoje główne cele – edukację filmową i społeczną, docieranie z kulturą audiowizualną do szerokiej publiczności (nie tylko w dużych miastach) oraz niesienie wzruszeń i emocji.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największe święto kina dokumentalnego w Polsce, a jego popularność z roku na rok rośnie. Twórcom Festiwalu, a także jego mecenasowi – Bankowi Millennium – zależy na przybliżaniu wiedzy o współczesnym świecie jak najszerszej grupie odbiorców. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zgromadził w tym roku ponad 134 000 widzów.

Aspekt działań podejmowanych przez Bank Millennium na rzecz zrównoważonego rozwoju porusza też przygotowany przez bank spot, emitowany w trakcie trwania 18. edycji Festiwalu przed wszystkimi projekcjami filmów w kinach oraz także online: https://www.youtube.com/watch?v=jixbCGhtfio

Informacje o Festiwalu, prezentowanych filmach oraz akcjach poodnoszenia świadomości klimatycznej dostępne są na platformie

https://mdag.pl/

Link do nagrania debat festiwalowych wokół filmu „Jestem Greta”:

Warszawa

Gdynia

Link do wideo edukacyjnego przygotowanego wspólnie z Tomaszem Markiewką wokół filmu „Jestem Greta” w ramach Akademii Dokumentalnej:

Więcej informacji o akcji nauczycielskiej wokół filmu „Jestem Greta” na stronie:

https://www.againstgravity.pl/aktualnosci/jestem-greta-dlaczego-warto-i-jak-zabrac-klase-na-ten-film