Dom z certyfikatem dostępności „Obiekt bez barier”

Metryka praktyki

Firma: Skanska Residential Development Poland,
Branża: Budownictwo i nieruchomości,
Obszar tematyczny: Zagadnienia konsumenckie
Kategoria: Dostępność produktów i usług
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 10 - Mniej nierówności
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 17 - Partnerstwo na rzecz celów
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

Obserwując zachodzące zmiany społeczno-demograficzne, m.in. silną potrzebę aktywności pomimo rosnącej średniej wieku, Skanska Residential Development Poland postanowiła zaimplementować rozwiązania znoszące bariery architektoniczne do swoich inwestycji, z których w naturalny sposób korzystają m.in. seniorzy, rodziny z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami. Podczas projektowania osiedla Holm House w ramach inicjatywy Dom z certyfikatem dostępności „Obiekt bez barier”, inżynierowie Skanska współpracowali z audytorami Fundacji Integracja. Zaproponowane udogodnienia to m.in. podjazdy prowadzące do osiedla, przestrzeni wspólnych oraz lokali usługowych; windy wyposażone w panele dotykowe oraz informację dźwiękową; dobór kolorów zapewniających odpowiednie kontrasty oraz ograniczony połysk; ławki z oparciami i podłokietnikami w przestrzeniach wspólnych.

Audytorzy Fundacji Integracji analizowali dostępność architektoniczną obiektu podczas wizji lokalnej oraz na podstawie udostępnionych planów architektonicznych. Przy sprawdzaniu obiektu, brali pod uwagę potrzeby osób z trzema głównymi rodzajami niepełnosprawności: poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i słabo widzących oraz niesłyszących. Spółka mieszkaniowa Skanska uzyskała pozytywny wynik audytu i tym samym otrzymała dla pierwszego etapu osiedla Holm House certyfikat „Obiekt bez barier”.

Oprócz realizacji przestrzeni wspólnych według wytycznych certyfikatu „Obiekt bez barier”, 40% mieszkań w Holm House zostało zaprojektowanych z myślą o osobach z ograniczeniami fizycznymi. Wśród udogodnień są: obniżone progi w wejściu do każdego mieszkania oraz na loggie umożliwiające wjazd wózkiem dla osób niepełnosprawnych, niżej zamontowane gniazdka oraz odpowiednia przestrzeń manewrowa pozwalająca na swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim.