Dni Otwarte w elektrowniach i elektrociepłowniach GK PGE

Metryka praktyki

Firma: PGE Polska Grupa Energetyczna,
Branża: Energetyka,
Obszar tematyczny: Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej
Kategoria: Dobry sąsiad
Dokument źródłowy: Raport 2018

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 4 - Dobra jakość edukacji

Zakłady GK PGE o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju są na co dzień są niedostępne dla mieszkańców. Jednak co roku organizowane są w nich Dni Otwarte w elektrowniach i elektrociepłowniach GK PGE. Zwiedzający poznają tajniki produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz uczestniczą w działaniach edukacyjnych dotyczących czystego powietrza.

Najważniejszą atrakcją dni otwartych jest możliwość zwiedzenia obiektów produkcyjnych GK PGE z przewodnikami. Uczestnicy mają możliwość zobaczenia maszynowni, nastawni oraz nowoczesnych instalacji prośrodowiskowych. Przewodnicy tłumaczą mieszkańcom, jak wytwarza się energię elektryczną i ciepło w jednym procesie technologicznym, zwanym kogeneracją.

Ponadto, wyjaśniają czym jest niska i wysoka emisja oraz dlaczego korzystanie z ciepła produkowanego w elektrowniach i elektrociepłowni jest korzystne dla jakości powietrza w miastach.

W ramach dni otwartych odbywa się piknik edukacyjny, w ramach którego można wziąć udział w eksperymentach elektrycznych i chemicznych, samodzielnie wyprodukować energię elektryczną, pedałując na rowerze, zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz porozmawiać ze specjalistami o ekologicznym ogrzewaniu.

Dni otwarte odbyły się w elektrowniach w Bełchatowie, Turowie, Gryfinie i Rybniku oraz elektrociepłowniach w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Krakowie, Wrocławiu i Zielonej Górze.