CUBE – Bezpaletowy system pakowania, magazynowania i transportu okien – Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce

Metryka praktyki

Firma: Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce,
Branża: Budownictwo i nieruchomości,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekoefektywność
Dokument źródłowy: Raport 2016

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

Transport produktów gabarytowych na duże odległości to poważne obciążenie dla środowiska, a także źródło dużych emisji CO2 do atmosfery.

CUBE to ekologiczny, bezpaletowy system pakowania i transportu okien VELUX. Opiera się on na prostej koncepcji zmiany sposobu pakowania okien. Zamiast układać je na drewnianych paletach, okna są sklejane po 7 lub 14 sztuk specjalnym środkiem na bazie wody. Taki zestaw jest następnie oklejany folią wielokrotnego użytku. Konstrukcja przyjmuje kształt stabilnego sześcianu i stąd też pochodzi jego angielska nazwa – CUBE („kostka”). W celu realizacji projektu fabryki VELUX w Polsce stosują specjalne urządzenia pakujące oraz wózki widłowe.

Dzięki systemowi CUBE w jednym transporcie przewożonych jest więcej okien niż przy użyciu palet. Potrzebnych jest więc mniej przejazdów, co przekłada się na oszczędność paliwa, a tym samym redukcję emisji CO2. W skali roku zmniejsza łączną liczbę przebytych kilometrów o ok. 2,5 miliona. Oszczędność paliwa stanowi równowartość 800 000 litrów ropy naftowej, którą zużywa się na transport gotowych produktów do odbiorców oraz powrót z paletami. W skali europejskiej oznacza to ograniczenie emisji CO2 o 2 000 ton rocznie. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie możliwości uszkodzenia gotowych produktów, które nie muszą być ręcznie przepakowywane. Poprawie ulegają kwestie BHP, ponieważ do przenoszenia sześcianów potrzeba dużo mniej ręcznych wózków. Oszczędności dotyczą też wykorzystywanych surowców, ponieważ system eliminuje drewniane palety potrzebne do tradycyjnego przewozu okien. Zakłady produkcyjne zyskują dodatkową powierzchnię magazynową.

System został wdrożony i dobrze funkcjonuje we wszystkich fabrykach VELUX w Polsce.