Ciśnienie pod kontrolą – Michelin Polska

Metryka praktyki

Firma: Michelin Polska,
Branża: Motoryzacja,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2006

Od kilku lat Michelin organizuje w całej Europie kampanię uświadamiającą kierowcom, że nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności samochodu, zwiększa zużycie paliwa i ryzyko pęknięcia opony.

W roku 2005 Polska po raz pierwszy wzięła udział w pilotażowej akcji „Ciśnienie pod kontrolą”. Przebadano około 300 pojazdów, z których 87 proc. miało nieprawidłowe ciśnienie. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. Z tego powodu Michelin Polska w 2006 roku postanowił zwiększyć zasięg akcji.

Specjalny ciśnieniobus Michelin, obsługiwany przez ekspertów i wyposażony w kompresor oraz dokładny manometr odwiedził 50 miejsc w całej Polsce. Kierowcy uzupełniali powietrze w oponach, uzyskiwali rzetelną informację o stanie ogumienia i otrzymywali instrukcję, jak mierzyć ciśnienie i jakie są jego zalecane wartości w poszczególnych oponach. Do pomiaru ciśnienia w siedmiu miastach (Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Olsztynie) zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych społeczności: władze samorządowe, policja, służby miejskie i ratownicze, sportowcy, miłośnicy motoryzacji i media.

W całej Polsce przebadano 2356 aut, z których 43,12 proc. miało tak niskie ciśnienie w oponach, że stanowiły zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Tylko 28,4 proc. przebadanych samochodów miało prawidłowe ciśnienie. Radio, prasa i telewizja relacjonowały akcję „Ciśnienie pod kontrolą”, informując o zagrożeniach związanych z jazdą na niedopompowanych oponach, a także o konieczności regularnego uzupełniania ciśnienia powietrza. Akcja będzie kontynuowana w 2007 roku.