Carpooling czyli wspólne przejazdy. Dobra droga w dobrym towarzystwie to udany początek dnia

Metryka praktyki

Firma: WAWEL,
Branża: FMCG,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zrównoważony transport
Dokument źródłowy: Raport 2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Zakład produkcyjny firmy Wawel znajduje się w Dobczycach, w odległości ponad 30 km od Krakowa. Pracownicy firmy dojeżdżają do zakładu z kilku okolicznych powiatów; część korzysta z organizowanej przez firmę specjalnej linii autobusowej, ale wiele osób używa własnych samochodów.

Firma zainicjowała w tym celu działanie: carpooling czyli wspólne przejazdy. Dobra droga w dobrym towarzystwie to udany początek dnia! Pracownicy mogą za pomocą specjalnej platformy www.wawel.singucarpooling.com organizować wspólne podróże do i z miejsca pracy. Logując się za pomocą służbowego adresu e-mail zgłaszają trasy, którymi jeżdżą jako kierowcy lub rezerwują miejsca w samochodzie na odpowiadającej im trasie jako pasażerowie, które następnie akceptuje kierowca. W sierpniu 2017 roku, w zakładzie w Dobczycach, firma zorganizowała cykl szkoleń dla wszystkich zainteresowanych korzystaniem z platformy. Wprowadzona również formę stałej motywacji do carpoolingu, oferując comiesięczną nagrodę dla kierowcy, przewożącego największą liczbę pasażerów w miesiącu – gwarancję wysoce pożądanego, specjalnego miejsca parkingowego. Nagradzane są również osoby, które zapraszają znajomych do korzystania z platformy oraz aktywni Użytkownicy serwisu Carpooling. System carpoolingu pracowniczego pozwala pasażerom wystawiać ocenę kierowcy po przebytej wspólnie trasie, co wpływa na poprawę wspólnego bezpieczeństwa i pomaga podjąć właściwą decyzję niezdecydowanym.

49 pracowników wzięło udział w oferowanych przez firmę szkoleniach z korzystania z systemu carpoolingu. Od czasu uruchomienia systemu tj. od dnia 21.08.2017 r. do 10.01.2018 r. zanotowano w nim ponad 1 000 przejazdów. Z jednego przejazdu korzystało średnio 4 osoby.