BREL – Bezpieczeństwo, Ratownictwo, Edukacja, Ludzie – BRE Leasing

Metryka praktyki

Firma: BRE Leasing,
Branża: Finanse,
Obszar tematyczny:
Kategoria:
Dokument źródłowy: Raport 2005

BRE Leasing Sp z o.o podjęła się sponsorowania akcji społeczno-edukacyjnej, której celem jest propagowanie zasad pierwszej pomocy przedlekarskiej. W maju 2005 r. ruszył program BREL Bezpieczeństwo, Ratownictwo, Edukacja, Ludzie, którego głównym założeniem jest przystępne i powszechne propagowanie informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym m.in. w wypadkach, a także zminimalizowanie strachu przed podjęciem działań.

Decydując się na zaangażowanie w projekt, firma wzięła pod uwagę wyniki badań na temat stopnia poinformowania i wiedzy społeczeństwa co do zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Według instytutu badawczego TNS OBOP, ponad połowa Polaków (56%) w wieku powyżej 15. roku życia negatywnie ocenia swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy ratującej życie, a z porównań międzynarodowych wynika, że wskaźnik śmiertelności spowodowany wypadkami wynosi w naszym kraju 12,6 na 100 rannych, podczas gdy w Unii Europejskiej 4,5 na 100 rannych.

Wszystkie materiały i szkolenia zostały stworzone z wykorzystaniem aktualnych wytycznych Unii Europejskiej. Trudną terminologię medyczną zastąpiono potocznym słownictwem.

Stworzony specjalnie na potrzeby akcji BREL Team, prowadzi szkolenia i pokazy w miastach całej Polski. W jego skład wchodzą instruktorzy z wysokimi kwalifikacjami, mający do dyspozycji samochód wyposażony w najwyższej klasy sprzęt medyczny, między innymi resuscytator (do sztucznego oddychania), zestaw do tlenoterapii, laryngoskop (do udrażniania dróg oddechowych) i wiele innych. Podczas szkoleń każdy chętny może zapoznać się z zasadami działania takiego sprzętu. Ekipa szkoleniowa jest obecna na piknikach, festynach i imprezach motoryzacyjnych.

Prowadzone są również szkolenia dla pracowników różnych firm. Każdy może poćwiczyć sztuczne oddychanie na specjalnym manekinie lub zapoznać się z działaniem defibrylatora (urządzenie przywracające prawidłową akcję serca). Wszystko to pod okiem wysokiej klasy instruktorów. W szkoleniu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Akcja BREL to nie tylko działania w terenie. W jej ramach został uruchomiony serwis internetowy www.brel.pl, gdzie znajdują się kompletne informacje związane z pierwszą pomocą.

Oprócz możliwości uzyskania materiałów szkoleniowych, można poradzić się specjalisty, znaleźć informację o pierwszej pomocy na świecie, zapoznać się ze statystykami. Na stronach zamieszczono również słownik tłumaczący medyczną terminologię na przystępny język. Dla chętnych są testy z pierwszej pomocy i wiele innych dodatków. Dopełnienie całej akcji stanowią ulotki informujące o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy, zawierające najważniejsze numery alarmowe, czy gadżety w formie breloczków, w których znajdują się maski do sztucznego oddychania i rękawiczki.