Biurowiec przyjazny środowisku – BIBUS MENOS

Metryka praktyki

Firma: BIBUS MENOS,
Branża: Handel,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekobudownictwo
Dokument źródłowy: Raport 2016

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

Firma BIBUS MENOS podczas budowy nowego Biurowca  przyjaznego środowisku przeprowadziła konsultacje z głównym wykonawcą, projektantami i podwykonawcami tak, aby przedsięwzięcie wyróżniało się niskim poziomem eksploatacji mediów i było przyjazne dla środowiska. W inwestycji zastosowano między innymi najnowocześniejsze systemy oświetlenia LED polskiej produkcji, system pomp ciepła, centrale wentylacyjne z systemem odzysku ciepła i systemy segregacji śmieci. Wszystkie te systemy są zintegrowane w BMS (Building Management System) w celu jeszcze sprawniejszego i oszczędniejszego działania. Zastosowane rozwiązania generują radykalnie obniżenie poboru energii elektrycznej i gazu, co ma przełożenie na ochronę środowiska.

Efektywność zastosowanych rozwiązań weryfikowana jest poprzez monitorowanie poziomu zużycia mediów, jak i stosunku oszczędności energii w odniesieniu do standardowych rozwiązań:

  • Nowoczesny system pomp ciepła charakteryzuje się korzystnym współczynnikiem COP (Coefficient Of Performance) równym 4,5:1. Określa on stosunek mocy uzyskanej do mocy pobranej.
  • Centrale wentylacyjne wyposażone są w zaawansowany system odzyskiwania ciepła na poziomie 80%.
  • Systemy oświetlenia LED generują oszczędności energii na poziomie 70% w stosunku do standardowych źródeł światła.