Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody

Metryka praktyki

Firma: TAURON Polska Energia,
Branża: Energetyka,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Edukacja ekologiczna
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 15 - Życie na lądzie
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” to nowy program edukacyjny TAURONA. Energetyczny lider uczy bezpiecznego sadzenia drzew w pobliżu linii energetycznych. TAURON ma na koncie w 2021 roku niemal 1,5 tys. zasadzonych drzew.

Mottem wydarzenia promującego program na Dolnym Śląsku było „Drzewa mają MegaMoc”. Podczas inauguracji programu niemal 500 uczestników otrzymało poradnik „Co sadzić, by nie przesadzić?” (zwłaszcza w pobliżu linii energetycznych), a 130 osób posadzi otrzymane, w zamian za przyniesione elektrośmieci, sadzonki drzew i krzewów.

Ponadto w ramach warsztatów z kreatywnego przetwarzania odpadów powstało 100 lasów w słoiku, do 50 ogródków trafiły zrobione z odpadów karmniki dla ptaków, a 120 drzewek zazieleniło wybrane miejsca na terenie gmin: Kąty Wrocławskie, Sośnica, Jurczyce oraz Nowa Wieś Wrocławska.

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na dwa lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku, zacienione i ciche.

Jednak by drzewa nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców miast, konieczna jest wiedza o prawidłowym sposobie ich sadzenia w okolicach infrastruktury energetycznej – linii energetycznych będących pod napięciem. Porady i wskazówki w tym temacie, a także „Złotą 10 drzew” polecaną przez energetyków można znaleźć w poradniku, do pobrania ze strony:

https://bit.ly/3BM8OjR