Akcja „Wypożycz choinkę i pomóż zwierzętom”

Metryka praktyki

Firma: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku,
Branża: Recykling,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zero waste
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu

W ramach akcji “Wypożycz choinkę” mieszkańcy Gdańska i okolic mogli wypożyczyć drzewko pochodzące ze szkółki Zakładu Utylizacyjnego. Inicjatywa połączona była ze zbiórką środków na Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt “Ostoja” – każda choinka oddana pod opiekę wymaga darowizny w wysokości minimum 70 zł na rzecz ośrodka.

Do wyboru było sto żywych drzew z gatunku świerk zwyczajny o wysokości od 100 do 150 cm wraz z donicą. Rezerwacji drzewek można było dokonać na dedykowanej stronie: www.choinka.zut.com.pl. Do każdego świerku dołączona była instrukcja z podstawowymi informacjami na temat warunków, w jakich drzewko powinno być przechowywane oraz sposobu i częstotliwości podlewania, aby zatroszczyć się o nie możliwie maksymalnie. Wypożyczoną choinkę należało zwrócić do ZU do 8 stycznia. Drzewka przejdą regenerację, by za rok ponownie trafić do wypożyczalni.

Jako wskaźnik przyjęto kwotę darowizn na ośrodek – minimum 7000 zł (100 drzewek x 70 zł). Udało się zebrać 7697,75 zł. Akcja cieszyła się również dużym zainteresowaniem w mediach, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich (portal trojmiasto.pl, zyciepomorza.pl, Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk, TVN, TVP1, Radio Zet). W mediach pojawiło się łącznie 51 informacji nt. akcji. Wg Newton Media informacje dotarły do 4 844 021 osób. Zasięg informacji wyniósł 40 186 110. Wypożyczono wszystkie drzewka, które wróciły do zakładu w doskonałym stanie:)

Adresatami działań były zarówno osoby wypożyczające drzewka, jak i ośrodek Ostoja. W ramach akcji ośrodek otrzymał realną pomoc finansową, a ponadto – dzięki publikacjom w mediach – informacje o działalności Ostoi dotarły do sporej liczby osób. Bardzo ważnym aspektem akcji jest walor edukacyjny.

Akcja to praktyczny wymiar idei GOZ. Osoby wypożyczające drzewka miały możliwość wsparcia środowiska oraz dzikich zwierząt. Dodatkowo po świętach nie musiały wyrzucać żywego drzewka, tylko zwracały je do Zakładu, gdzie choinki zostaną otoczone opieką i będą wykorzystane do nasadzeń na terenie zakładu lub będą czekać do kolejnej akcji, zaplanowanej na grudzień 2022.

https://www.facebook.com/zaklad.utylizacyjny/posts/1583311128693735

https://www.facebook.com/strefa.fm/posts/4689017411154351

choinka.zut.com.pl