Czwartki z różnorodnością – cykl debat

W ramach Miesiąca Różnorodności zaplanowaliśmy 4 debaty, podczas których będziemy wspólnie zastanawiali się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem różnorodnością i budowaniem włączających miejsc pracy.

Transmisje z debat będzie można śledzić w cztery majowe czwartki poprzez stronę kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz Facebooka Karty Różnorodności.

6 maja

debata pt. Praca w cyfrowym świecie. Jak tworzyć inkluzywną organizację w świecie popandemicznym

Partner debaty: Veolia Polska

Prowadzenie: Jakub Sito, prezenter, dziennikarz

Gościnie i goście:

  • Katarzyna Siemienkiewicz – ekspertka prawa pracy Pracodawcy RP – wystąpienie wprowadzające
  • Sylwia Gołębiowska, dyrektorka Departamentu Partnerstwa Biznesowego Santander Bank Polska
  • Ewa Krupa, dyrektorka Kultury i Rozwoju, Kapitał Ludzki Orange Polska (online)
  • Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej
  • Rafał Hrynyk, Standard Development & Regulatory Affairs Leader for East Europe, 3M Company; Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Pracodawców RP.

Rozmowa dotyczyła m.in. zmian w modelach pracy, które przyspieszyła pandemia. O tym czy praca hybrydowa, zdalna i praca w cyfrowym świecie zwiększa ryzyko dyskryminacji, czy je niweluje. Przyjrzeliśmy się praktykom firm i koniecznym procedurom, które pomagają zapewnić równość szans i inkluzję w organizacji funkcjonującej w świecie cyfrowym (np. osobom w różnym wieku, pełniącym różne role, mającym różny dostęp do zasobów technologicznych). Rozmawialiśmy o wyzwaniach, które unaoczniła pandemia oraz o tym jakie działania i jakie refleksje są konieczne by w świecie cyfryzacji zadbać o pracowników o różnych poglądach, pochodzeniu, umiejętnościach, pełniących różne role i wyznających różne wartości.

Zapis transmisji z debaty także na Facebooku oraz Linkedinie >>

13 maja

debata pt. Role opiekuńcze – praktyki w zarządzaniu pracownikami pełniącymi role opiekuńcze (dzieci, osoby starsze, inne osoby zależne)

Prowadzenie: Jakub Sito

Gościnie i goście:

  • prof. Iga Magda – prezeska Instytutu Badań Strukturalnych – wystąpienie wprowadzające
  • Karolina Andrian – założycielka i prezeska fundacji Share the care
  • Karol Bukala – Head of HR Poland, NatWest Poland
  • Tadeusz Joniewicz – menadżer Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • Katarzyna Szamotulska – Kierowniczka Działu Szkoleń, Rekrutacji i Rozwoju Nestlé w Polsce

Rozpoczęcie: 10:00

Czym są role opiekuńcze, w kontekście opieki nad dziećmi i dorosłymi osobami zależnymi? Jak firmy podchodzą do pracowników pełniących role opiekuńcze, jakie są praktyki (pozakodeksowe) dotyczące ułatwiania pracownikom sprawowania opieki nad osobami zależnymi. Jaka czeka nas przyszłość w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Jakie rozwiązania prawne, ale i nieformalne umożliwiają łączenie ról zawodowych i prywatnych. Jakie zmiany w tym obszarze przyniosła nam pandemia i jakie wnioski z doświadczenia pandemicznego należałoby wyciągnąć oraz co może zmienić dyrektywa WLB, której transpozycja wkrótce nas czeka?

Zapis transmisji także na Facebooku >> oraz Linkedinie >>

20 maja

debata pt. Dobrostan – o co powinien zadbać pracodawca w cyfrowym świecie

Partner debaty: BNP Paribas Bank Polska

Prowadzenie: Paweł Oksanowicz, prezenter, dziennikarz

Gościnie i goście:

  • Daria Gostkowska – Dyrektor Wykonawcza Obszaru Zarządzania Zasobami Ludzkimi BNP Paribas Bank Polska
  • Justyna Jedlińska-Molenda – Dyrektor ds. Rozwoju Pracowników Grupy Polpharma
  • Maciej Jesionowski – Marketing & Business Development Director, Dentons Europe.
  • Zyta Machnicka – CEO w Lightness, autorka bloga CandidateExperience.pl oraz autorka książki „Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi” – wystąpienie wprowadzające
  • dr Hubert Malinowski – trener i coach wspierający ludzi w praktycznym stosowaniu psychologii

Rozpoczęcie: 10:00

W rozmowie chcemy wyjść od tego, czym jest dobrostan i jaką odpowiedzialność w dobrostanie pracowników pełnią pracodawcy. Jakie są praktyki firm w tym zakresie. Jak bada się poziom dobrostanu pracowników, co się na niego składa (np. stan zdrowia, poziom wynagrodzenia, obciążenie pracą, poziom odpowiedzialności / współodpowiedzialności pracowników za zadania, kultura organizacyjna firmy, poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy osób o różnych poglądach, cechach itd.). Chcemy też porozmawiać o tym, jakie zmiany w tym obszarze przyniosła nam pandemia i jakie wnioski z doświadczenia pandemicznego należałoby wyciągnąć.

27 maja

debata pt. Zarządzanie różnorodnością i inkluzją w dobie napięć społecznych

Partner debaty: BNP Paribas

Prowadzenie: Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Gościnie i goście:

  • Marcin Dzierżanowski – dziennikarz, publicysta, redaktor prowadzący „My Company Polska”, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, współautor poradnika „Jak pisać i mówić o osobach LGBT+”.
  • Dariusz Maciołek – dyrektor Zarządzający Pionu Komunikacji i Marketingu BNP Paribas Polska
  • Maja Zabokrzycka – prezeska Fundacja Dom Pokoju
  • dr hab. Bolesław Rok – dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, prof. ALK

Rozpoczęcie: 10:00

Inspiracją do rozmowy będzie analiza tematyczna o aktywizmie korporacyjnym przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Będziemy szukali odpowiedzi na pytanie jak firmy powinny reagować na napięcia społeczne, przy jakich tematach mają prawo i obowiązek zabierać głos. Jakie oczekiwania wobec biznesu mają konsumenci. Porozmawiamy o tym, jaką rolę i siłę w kształtowaniu dyskursu publicznego ma biznes. Przyjrzymy się strategiom firm na budowanie włączających organizacji i ochronę praw człowieka. Sprawdzimy na ile język biznesu jest dziś włączający, a gdzie jeszcze umacnia stereotypy i uprzedzenia.

27 maja

Na profilu Karty Różnorodności na FB ogłosimy także Diversity IN Check. Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodności i inkluzji w Polsce.