Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Kiedy tempo zmian wewnątrz firmy jest wolniejsze niż w otaczającym ją świecie, jej koniec staje się bliski. Jego nadejście to tylko kwestia czasu. – Jack Welch
Firmy są elementami złożonego globalnego systemu, do którego muszą się dostosować i który jednocześnie mogą kształtować. Zmieniające się otoczenie przynosi wszystkim uczestnikom życia społeczno-gospodarczego zarówno nowe szanse jak i zagrożenia.
Wyraźnie wyłania się coraz liczniejsza grupa świadomych konsumentów, którzy stojąc przed sklepową półką podejmują wybory zgodne ze swoimi wartościami i są skłonni wspierać firmy odpowiedzialne względem społeczeństwa i środowiska naturalnego (np. konsumenci z tzw. segmentu LOHAS Lifestyles of Health and Sustainability, którzy w swoich wyborach konsumenckich zwracają szczególną uwagę na zdrowie, sprawność fizyczną i psychiczną, ochronę środowiska, życie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwość społeczną). Jednak większość z nas nie myśli o tym, że sposób, w jaki kupujemy i konsumujemy ma ogromny wpływ na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Taka postawa, kształtująca dotychczasowy styl życia bogatych społeczeństw, doprowadziła do tego, że zużywamy tyle produktów i zasobów, jakbyśmy dysponowali nie jedną a trzema takimi planetami jak Ziemia. Dlatego jednym z wyzwań dla tradycyjnego sposobu myślenia, które podjęły firmy przyszłości jest koncepcja zrównoważonego rozwoju.
Marketing jest narzędziem dającym wiele możliwości. To narzędzie daje jednocześnie ogromną władzę w kontekście tworzenia nowych strategii odpowiedzialnego biznesu. Właśnie dlatego marketing powinien być katalizatorem zrównoważonej konsumpcji. – Bolesław Rok, Członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Zrównoważony marketing to wkład jaki firmy mogą wnieść w zrównoważony rozwój. Można go zdefiniować jako proces planowania i wdrażania wszystkich elementów marketingu mix w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby konsumentów i realizować cele biznesowe nie wywierając negatywnego wpływu na otoczenie. Według autorów raportu „Talk the Walk. Advancing Sustainable Lifestyles through Marketing and Communications” (United Nations Environment Programme, UN Global Compact and Utopies, 2005) różnorodne działania marketingowe podejmowane przez firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju można uporządkować według następującego schematu:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: „Talk the Walk. Advancing Sustainable Lifestyles through Marketing and Communications”, United Nations Environment Programme, UN Global Compact and Utopies, 2005, s. 10.
Odpowiedzialny Marketing – (ang. responsible marketing) – procedury zarządzania i marketingu opracowane, aby nie promować nieodpowiedzialnych zachowań (liderami w tej dziedzinie są firmy z branży spożywczej i z sektorów kontrowersyjnych jak: tytoniowy czy napojów alkoholowych).
Przykłady odpowiedzialnego marketingu:
Odpowiedzialny marketing w Vodafone oznacza, że nasze przekazy marketingowe są zawsze rzetelne i uczciwe, zgodne z prawem oraz obyczajami różnych grup społecznych. Źródło: http://www.vodafone.com/start/responsibility/consumer_issues/responsible_marketing.html
„Fit for the Future” jest to zgodna z założeniami Związku Stowarzyszeń Europejskich Producentów Napojów (UNSDA) strategia biznesowa wdrażana równolegle w całej Europie. W ramach strategii firma promuje aktywny styl życia, prowadzi odpowiedzialny marketing i sprzedaż oraz rozwija ofertę produktów. „Fit for the Future” składa się z czterech powiązanych ze sobą elementów:
Źródło: http://www.cocacola.com.pl/index_562.htm
Zielony marketing (ang. green marketing) – działania marketingowe mające na celu zaprojektowanie, wyprodukowanie, sprzedaż i promocję produktu, który na każdym etapie cyklu życia jest przyjazny środowisku (począwszy od przyjaznych środowisku i zdrowiu materiałów, z których jest wykonany, poprzez „czystą” produkcję, odpowiednie opakowanie, możliwość ponownego wykorzystania produktu oraz recykling). Zielony marketing można rozszerzyć o społeczną wartość dodaną produktu jak np.: godne i uczciwe traktowanie pracowników i dostawców, lokalne pochodzenie, czy pozytywny wpływ produktu na zdrowie. Istnieją przedsiębiorstwa, które w oparciu o zasady zielonego marketingu zbudowały swój cały model biznesowy. Inne firmy dodają do portfolio tradycyjnych produktów również produkty zielone.
Przykłady zielonego marketingu:
We sure aren’t perfect, but we’re trying to do the right thing.
Innocent Drinks to firma, która od podstaw zbudowała swój model biznesowy w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Firma została założona przez grupę młodych ludzi w 1998 roku w Wielkiej Brytanii. Ideą przyświecającą jej powstaniu było dostarczanie ludziom łatwo dostępnych zdrowych soków. Obecnie firma produkuje w 100% naturalne i świeże: smoothies (soki przecierowe) dla dorosłych i dla dzieci oraz soki pomarańczowe, owocowo-mleczne i sałatki warzywne. Udział firmy w rynku w sierpniu 2008 roku wynosił 72%.
Zasady Innocent Drinks:
Źródło: http://www.innocentdrinks.co.uk/
Marketing społeczny (ang. social marketing) – programy i kampanie mające na celu uświadomienie społeczeństwu występowania określonego zjawiska (np. otyłość, przemoc w rodzinie, globalne ocieplenie, pijani kierowcy, etc.), zwiększenie społecznej wrażliwości oraz zmianę postaw i zachowań.
Przykłady:
„Bezpieczne Media” to przewodnik wydany przez Telekomunikację Polską, aby pomóc rodzicom bezpiecznie wprowadzić dzieci w świat Internetu, telewizji i telefonu. Przewodnik pokazuje jakie korzyści niosą nowe media przy umiejętnym z nich korzystaniu. Rodzice dowiadują się na jakie na zagrożenia mogą być narażone ich dzieci oraz uzyskują porady w jaki sposób mogą je przed nimi uchronić.
„Podaruj Dzieciom Słońce” to dobrze znana w Polsce akcja marketingu zaangażowanego społecznie. Organizowana jest od 1999 roku przez firmę Procter&Gamble oraz Fundację Polsat. Poprzez sprzedaż produktów firmy prowadzi się zbiórkę funduszy na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do ratowania życia i zdrowia dzieci. Kampanii towarzyszą także działania edukacyjne. Akcja jest skierowana do szerokiego grona konsumentów, którzy kupując produkty Procter&Gamble wspierają tym samym istotny cel społeczny. W sześciu edycjach, realizowanych kolejno w latach 1999-2006, firma Procter&Gamble przekazała Fundacji Polsat ponad 31 mln zł. Przeprowadzono również 4 programy edukacyjne zrealizowane przy współpracy ekspertów akademickich i rządowych, skierowane do lekarzy rodzinnych i pierwszego kontaktu.
Jak reagują na zrównoważony marketing konsumenci w Wielkiej Brytanii (na podstawie Ethical Consumerism Report 2007):
Według raportu „Talk the Walk. Advancing Sustainable Lifestyles through Marketing and Communications” (United Nations Environment Programme, UN Global Compact and Utopies) 40% badanych z większości krajów europejskich twierdzi, że chętnie kupiłoby zielone produkty. Jak dotychczas zauważa się jednak dużą rozbieżność między deklaracjami a faktycznymi zakupami –większość zrównoważonych produktów ma w swoich kategoriach udział średnio mniejszy niż 4%.
Wdrażanie zrównoważonych strategii marketingowych jest nadal dużym wyzwaniem. Aby tworzyć skuteczne strategie, firmy muszą przełamać często pojawiające się bariery
Mimo istniejących trudności, stosowanie odpowiedzialnych i zrównoważonych praktyk marketingowych staje się kluczowym wyzwaniem dla mniejszych i większych firm, z którym muszą się zmierzyć jeśli chcą przetrwać. Kompleksowa reakcja firm na koncepcję zróżnicowanego rozwoju ma szanse przynieść korzyści zarówno graczom biznesowym jak i środowisku naturalnemu i społeczeństwu. Z jednej strony wprowadzanie wartości zrównoważonego rozwoju do strategii biznesowych i marketingowych oraz umiejętne stosowanie dostępnych narzędzi może przełożyć się na wymierne korzyści biznesowe. Z drugiej strony, w świecie Internetu i globalnych powiązań, gdzie informacja może w ciągu kilku sekund przemierzyć całą kulę ziemską, a komunikaty marketingowe mają moc kształtowania postaw i zachowań szerokiego grona odbiorców, firmy mogą mieć istotną rolę do odegrania w promocji zrównoważonego rozwoju.
Justyna Szumniak
Katedra Teorii Zarządzania, Szkoła Główna Handlowej w Warszawie
🌱How your company can help shape an ambitious global agreement #ForNature on the road to #COP15? We strongly encourage you to join @BfNCoalition's webinar 🗓️ 6 September, 10am & 5pm CEST ➡ https://bit.ly/BizWebinar_COP15
🟡 Check out the latest #CSRVoice with Marzena Strzelczak, newly elected Board Member of @CSREuropeOrg and President of our organisation 💬 https://www.csreurope.org/newsbundle-articles/csr-voice-poland-on-workforce-reskilling-and-upskilling #esg #csr #sustainability #upskilling #reskilling #upskill4future #ChapterZeroPoland #diversitycharters #workforce
🌊 Przypominamy rozmowę z dr. hab. inż. Piotrem Kowalczakiem z @IMGWmeteo: https://odpowiedzialnybiznes.pl/artykuly/polsce-brakuje-madrego-gospodarowania-woda/ Wywiad pierwotnie ukazał się w wydanej w 2018 r. publikacji FOB "17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji #SDGs?" #woda #kryzyswodny #sdg6