Artykuł ekspercki

Wolontariat w trakcie pandemii – globalne zasoby wiedzy dla koordynatorów

6 kwietnia 2020

W ramach walki z pandemią koronawirusa wiele narodowych agencji i międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za wolontariat udostępniło zasoby własne oraz swoich członków. Dzięki dostępowi do internetu my możemy również po nie sięgnąć. Do dyspozycji mamy przykładowe dokumenty, publikacje, artykuły, broszury oraz webinaria – zarówno planowane, jak i zapisy tych, które się odbyły. Dotyczą one zarówno wolontariatu organizowanego przez NGO, jak i wolontariatu pracowniczego.

Do zestawienia wybrałem materiały anglojęzyczne, bo warto do nich sięgnąć, nawet jeśli potrzebne do tego będą narzędzia tłumaczące tekst online. W przypadku multimediów pozyskanie wiedzy ułatwia również  opcja automatycznego tłumaczenia działająca w serwisie YouTube.

Poniżej lista materiałów przydatnych dla koordynatorów.

IAVE (International Association for Volunteer Effort)

IAVE uruchomiło specjalny serwis, w którym umieszcza zapowiedzi i zapisy webinariów dotyczących organizacji wolontariatu w trakcie pandemii. Można tu znaleźć zapis webinariów na temat:

  • The safety and health of volunteers
  • Managing virtual volunteers during a pandemic
  • A conversation with front-line volunteer leaders in asia

Zapowiadane są również kolejne webinaria, prowadzone w języku angielskim. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Volunteering Ireland

W serwisie Volunteering Ireland udostępnione są broszury informacyjne dla wolontariuszy i dla koordynatorów oraz materiały video.

Dostępne jest także możliwość uczestniczenia w webinariach. Językiem webinariów jest język angielski. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Volunteering Canada

Na stronie COVID-19 and Volunteer Involving Organizations udostępniane są zasoby dla koordynatorów wolontariatu i wolontariatu pracowniczego.

Dostępny jest także zapis webinarium Managing employees and volunteers during COVID-19

Warte wspomnienia

Interact udostępniło publikację Internal communications and COVID-19 How to communicate with employees during the developing coronavirus crisis.

W serwisie Youth Servise Ameria zamieszczone są dobre praktyki i wskazówki co młodzież może robić w ramach aktywności społecznych w trakcie pandemii.

VolunteerPro tworzy dostępny tutaj przewodnik dla koordynatorów z przykładami aktywności i linkami do narzędzi. Zaprasza także na bezpłatny kurs How to Maintain Connections, Offer Support, & Engage Remote Volunteers in Service.

Volunteer NOW udostępnia przykładowe dokumenty i publikacje związane z zarządzaniem wolontariatem i kwestiami bezpieczeństwa.

Stale aktualizowane informacje na temat wirusa znajdują się na stronie Johns Hopkins University Coronavirus Resource Center.

Autorzy

Karol Krzyczkowski

Karol Krzyczkowski

W Forum Odpowiedzialnego Biznesu ekspert w dziedzinie wolontariatu, w tym wolontariatu pracowniczego. Menedżer projektów, trener, administrator serwisów internetowych, realizator transmisji na żywo w mediach społecznościowych. Animator grupy koordynatorów wolontariatu pracowniczego firm partnerskich FOB.

Od 2004 związany zawodowo z trzecim sektorem. Przez ponad 10 lat pracował z Centrami Wolontariatu w Kielcach, Warszawie i Gdańsku, oraz jako wolny strzelec z różnymi innymi inicjatywami społecznymi.

Absolwent Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych (Fundacja Szkoła Liderów, 2007), Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SLLGO – obecnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2008).

W latach 2012-13, jako pracownik Centrum Wolontariatu w Warszawie współtworzył pierwsze pilotażowe wdrożenie wolontariatu długoterminowego w Polsce. Jego praca polegała na stworzeniu zasad programu i konkursu grantowego dofinansowującego pobyt wolontariuszy. Projekt był dofinansowany w ramach Komponentu Wolontariatu Długoterminowego PO FIO jako jeden z 3 pilotaży w Polsce, a w wyniku oceny merytorycznej wniosków otrzymał najwyższą liczbę punktów od ekspertów.

Biega w maratonach, lubi wegetariańską kuchnię, kolekcjonuje polskie komiksy. Od listopada 2015 realizuje się również jako tata.