Artykuł ekspercki

Wolontariat pracowniczy w Warszawie

24 lipca 2012

Tekst „Wolontariat pracowniczy w Warszawie” (RadioKolor.pl, 21.12. 2011) został wyróżniony w kategorii „Internet” w 2012 roku, w drugiej edycji konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności”, organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W odpowiedzi na Wasze e-maile na antenie programu „Tydzień w Warszawie” sprawdzaliśmy, w jakich miejscach Warszawiacy mogą zostać wolontariuszami. Co więcej, jak mogą czerpać z tego nie tylko satysfakcję, ale także często zawodowe profity, które nie stoją na przeszkodzie realizacji idei bezinteresownoćci kojarzonej z wolontariatem. Przygladamy się zarówno tradycyjnemu wolontariatowi, jak i jego nowszej i mniej znanej odmianie związanej z działaniami kojarzonymi z CSR-em, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Wielu osobom hasło „wolontariat” kojarzy się w tej chwili z EURO 2012. Procedura kwalifikacji i rekrutacji wolontariuszy na polsko-ukraińskie Mistrzostwa już trwa. – Po wyborze, każdy wolontariusz przejdzie około trzech, czterech szkoleń z takich tematów jak komunikacja międzykulturowa czy komunikacja interpersonalna, systemy bezpieczeństwa, systemy medyczne, turystyka lub na przykład kultura – zapowiada Marta Dermańska z Centrum Komunikacji Społecznej. – Aby zgłosić chęć udziału w Mistrzostwach jako wolontariuszu należy przede wszystkim wejść na stronę internetowa wolontariatmiejski2012.pl, wybrać miejsce, gdzie chciałoby się pracować, a potem wypełnić krótki test z angielskiego – dodaje Marta Dermanska. Na początku lutego pojawia się pierwsze odpowiedzi na zgłoszenia.

Ciekawa propozycje wolontariatu przygotowało też Muzeum Historii żydów Polskich. -Pracuje w projekcie, które polega na utworzeniu strony internetowej poświęconej historii żydów w Polsce oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Anna Susak z Muzeum Historii żydów Polskich. I jak dodaje projekt ten nie miałby szans powodzenia bez wolontariuszy. – Bez wolontariuszy ten projekt nie istniałby, ponieważ strona, która tworzymy funkcjonuje w kilku wersjach językowych. Sens tego projektu tworzą ludzie, którzy go tworzą, a wszelkie tłumaczenia, zdjęcia, jakie możemy znaleźć na stronie pochodzą z różnych części Polski i nawet całego świata, właśnie od wolontariuszy.

Wolontariat to bardzo często wstęp do pracy. – Jest wiele osób, które tak znalazły się w temacie, tak pokochały swoja prace, nabrały doświadczenia i teraz z nami pracują – mówi Kamil Kamiński z Fundacji „Ocalenie” – Na przykład nasza psycholożka zaczynała od wolontariatu jeszcze jako studentka, a teraz, już jako pani psycholog, pomaga uchodźcom – dodaje Kamil Kamiński.

A może wolontariat pracowniczy?

Nasi eksperci zwracali uwagę na to, że wolontariat jest często traktowany jako wstęp do znalezienia zatrudnienia. To odsyła nas do coraz popularniejszego zjawiska, jakim jest wolontariat pracowniczy (Corporate Wolunteering). Polega on na angażowaniu się pracowników firm, często korporacji w działalność wolontarystyczną na rzecz organizacji społecznych.

Zaglądamy też do raportu z wynikami I Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego. Jak czytamy, „polski biznes powoli dojrzewa do tego, żeby zaangażować się społecznie, i to nie tylko przy okazji jednorazowych akcji. Firmy dostrzegły, że aby się rozwijać, nie można koncentrować się wyłącznie na efektach finansowych, ale trzeba też zadbać o swoje otoczenie – pracowników, środowisko naturalne i społeczne. Świadomość terminu „wolontariat pracowniczy” wśród pracowników firm zaangażowanych w te działalność, jest bardzo wysoka, a to stanowi dobre podłoże do działań wolontariackich”.

Jak zauważa we wspomnianym raporcie doktor Jacek Zakrzewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, „wolontariat pracowniczy to specyficzny element tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility), na która składa się wiele działań polegających na dobrowolnym uwzględnianiu w swojej strategii ważnych interesów społecznych i ochrony środowiska. Fundamentalnym celem wolontariatu pracowniczego jest podejmowanie przez pracowników (przy wsparciu macierzystych firm) bezinteresownych działań na rzecz potrzebujących.

Jak czytamy w raporcie z I Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego polegającego, z perspektywy metodologicznej, na sondażowym badaniu polskich firm i instytucji zaangażowany w taki rodzaj wolontariatu, „za realizacje projektów wolontariackich najczęściej odpowiedzialne są działy Public Relations (5 firm), HR (4 firmy) i zarząd (3 firmy). O tym, kto będzie koordynatorem programu równie często decyduje zgłoszenie się pracownika, jak i służbowe oddelegowanie (6 firm w każdej z opcji). Większość decydentów zadeklarowała, że nie ma problemów związanych z wolontariatem pracowniczym – zarówno na etapie planowania (11 firm), realizacji (11 firm), jak i ewaluacji (8 firm)”.

Wolontariat pracowniczy, wolontariat warszawski

Niestety, okazuje się, że tylko 2% firm angażuje się w tego typu wolontariat. Sprawdzamy, jakie możliwości istnieją w tej kwestii w Warszawie.

Jedna z nich jest działają od jesieni tego roku realizowany w stolicy projekt „To działa”. W jego ramach, 30 studentów z warszawskich uczelni wzięło udział w cyklu bezpłatnych szkoleń, w czasie których zdobyli informacje z zakresu funkcjonowania III sektora, a także dowiedzieli się, na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu. A przede wszystkim pod okiem profesjonalistów przygotują wywiady lub reportaże do książki o wolontariacie pracowniczym. Publikacja zostanie wydana w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.

Całość zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”. Projekt polega, jak wynika z jego zapowiedzi, na połączeniu dziennikarskiej przygody z badaniem jakościowym na temat tego, jak połączyć nastawiona na zysk prace na przykład w korporacji z bezinteresownym i wymagającym nakładów energii działaniem na rzecz innych. – To była ciekawa przygoda: zajrzeć do świata korporacji, który znamy tylko z filmów, a w którym być może będziemy kiedyś pracować i sprawdzenie, że praca w takim miejscu nie zawsze wygląda tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać – mówi Marcin, student II roku socjologii, który brał udział w warsztatach. Konfrontacja jego wyobrażeń o korporacyjnym życiu z rzeczywistością obfitowała w zaskoczenia. – Na zajęciach czasami analizujemy tak zwane „życie korporacyjne” i zwykle mówi się o nim pejoratywnie: w kontekście budowania przez szefów złudzeń, tego, że życie korporacyjne zabiera często życie prywatne angażując maksymalnie pracowników. Ale spotkaliśmy osoby pracujące w wielkich korporacjach, które może i są zaangażowane w życie zawodowe w całości, ale dzięki temu potrafią też łatwiej wejść w pomoc innym, i to często całkiem darmowa. Mało tego, zachęcają do tego swoich biznesowych znajomych czy partnerów, to trochę łamie stereotyp – dodaje Marcin. Co więcej, pojawiły się nawet pomysły, aby takie zjawisko jak wolontariat pracowniczy stało się tematem pracy dyplomowej. – Pojawił się pomysł, aby napisać na jego temat licencjat. Kto wie, może tak się stanie – mówi młody adept socjologii.

Jest zainteresowanie wolontariatem pracowniczym

Ponad 600 osób odwiedziło 7 września w Warszawie Pawilon Europejskiego RokuWolontariatu podczas zorganizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu Dnia Wolontariatu Pracowniczego. W ramach spotkań uczestnicy dnia mogli porozmawiać i uzyskać porady od ekspertów i wolontariuszy BGŻ, Citi Handlowy, Coca-Cola HBC Polska, ENEA, Grupy żywiec, Kompanii Piwowarskiej, Kredyt Banku, Warty, Fundacji Ronalda McDonalda, Microsoft, Nutricia, PwC, Telekomunikacji Polskiej, a także Fundacji Habitat for Humanity.

Warto też przypomnieć konferencje i dyskusje, która w październiku odbyła się w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie pod hasłem „Wolontariat pracowniczy: radość– zaangażowanie – kompetencje”, zorganizowana przez Magazyn Think Tank. Będziemy obserwować i informować o możliwościach zaangażowania się w wolontariat pracowniczy w Warszawie. Po szeroko zakrojonych działaniach, które odbyły się w 2011 roku, nadchodzące 12 miesięcy zapowiadają się też bardzo obiecująco.

Co w ich trakcie wydarzy się w temacie wolontariatu, także tego pracowniczego? Będziemy o tym informować.

Autorzy

Michał Dobrołowicz

Dziennikarz Radia Kolor.

Jego artykuł „Wolontariat pracowniczy w Warszawie” (RadioKolor.pl, 21.12. 2011) został wyróżniony w 2012 roku w kategorii „Internet”, w drugiej edycji konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności”, organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.