Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu udzieliła komentarza eksperckiego dla Dziennika Gazeta Prawna. Artykuł z 31 lipca dotyczy rosnącego zaangażowania firm w procesy prowadzące do neutralności klimatycznej. Maria Krawczyńska-Kaczmarek wymienia czynniki powodujące większą aktywność podmiotów gospodarczych w obszarze środowiskowym, w tym presję regulatora.
— Tak liczne regulacje wynikają z praktycznego przełożenia porozumienia paryskiego na zobowiązanie dotyczące neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, podjęte w tamach New Green Deal. Zaliczyć do nich możemy m.in.: Taksonomię UE, CSRD, SFDR oraz regulacje dotyczące poszczególnych branż czy obszarów gospodarki, takich jak dyrektywa Single Use Plastic czy Farm to Fork Strategy, ale także zmiany w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i mechanizmu CBAM — wylicza Maria Krawczyńska-Kaczmarek.
Ekspertka, trenerka, wykładowczyni i menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie praktyki zrównoważonego rozwoju, ESG, CSR i zrównoważonych finansów. Członkini Grup Roboczych w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF. Członkini Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady Innowatorów ESG Polskiego Stowarzyszenia ESG.
Była członkinią grupy roboczej ds. wypracowania jednolitego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla UE (zgodnie z CSRD) w ramach prac EFRAG. Od 2017 roku do końca maja 2023 roku odpowiedzialna za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas, stworzenie obszaru Sustainability w banku, wprowadzenie raportowania zintegrowanego a także rozwój obszaru zrównoważonych finansów i stworzenie centrum kompetencji w zakresie strukturyzacji zrównoważonych produktów. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.
Doświadczenie zawodowe w obszarze zrównoważonego rozwoju zdobywała również m.in. w zespole Deloitte Sustainability Consulting Central Europe, w Tchibo Warszawa, a w zakresie filantropii korporacyjnej w Forum Darczyńców.
Prywatnie aktywnie zaangażowana społecznie, głęboko wierzy w synergię celów biznesowych i społecznych, z dewizą „po pierwsze człowiek”.