Artykuł ekspercki

Problem w rolnictwie

30 stycznia 2009

…jak pogodzić potrzebę ‘wykarmienia’ coraz większej ilości ludzi na ziemi z potrzebą ochrony naturalnych zasobów, które się wyczerpują?

„Obecnie bardzo ważną kwestią jest praca nad całym łańcuchem dostaw w rolnictwie. Jest to niezbędne do osiągnięcia ważnego celu – dostarczenia zdrowej i przystępnej żywności, zachowując ochronę środowiska. To oznacza, że współpraca i nowe systemy zarządzania pomiędzy wszystkimi interesariuszami jest kluczowa” – Bjorn Stigson, President WBCSD. Rolnictwo staje przed coraz wyraźniej rysującym się dylematem: musi ‘wykarmić’ szybko rosnącą populację światową i jednocześnie utrzymać bioróżnorodność, odpowiednio gospodarując naturalnymi zasobami stopniowo ubożejącej planety.

Jak wytłumaczyć ten kryzys? Jak wytłumaczyć nagły wzrost cen żywności w wielu krajach? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji cenionych na świecie organizacji Word Business Council for Sustainable Development (WBCSD) oraz International Union for Conservation of Nature (IUCN).

Agricultural Ecosystems: Facts & Trends jest dobrze udokumentowaną książką, która ma na celu wspomóc rządy, rolników, konsumentów i poszczególne sektory przemysłowe w lepszym zrozumieniu  i rozwiązaniu problemów, stojących przed potrzebą zrównoważonego zarządzania ekosystemami w rolnictwie.

Główne zagadnienia poruszane w książce:

  • Konsumpcja mięsa w Chinach zwiększyła się ponad dwukrotnie w ostatnich 20 latach, ma się ponownie powiększyć dwukrotnie przed 2030 r.
  • Produkcja mięsa, mleka, cukru, oliwy i warzyw wymaga zużycia więcej wody niż produkcja płatków śniadaniowych.
  • Produkcja jedzenia, która przez to, że ma satysfakcjonować dzienne wymagania żywieniowe konsumentów (diety), zużywa 3000 litrów wody – więcej niż jeden litr na kalorię.
  • Gleba zwiera więcej dwutlenku węgla niż zsumowana ilość tego gazu w roślinności i atmosferze.
  • Rolnictwo zużywa 70% całkowitej wody pitnej na świecie (np. z rzek, jezior).
  • Ponad 60% nawodnionych obszarów znajduje się w Azji, większość z nich jest przeznaczona do uprawy ryżu.
  • W ciągu ostatnich 40 lat obszar globalnego rolnictwa wzrósł o 10% , jednak wciąż zmniejsza się w stosunku do jednego konsumenta. Trend ten ma się utrzymywać i zmieniać na gorsze.

Autorzy

Iwona Kuraszko

Menedżerka ds. Badań i Rozwoju w Forum Odpowiedzialnego Biznesu