Artykuł ekspercki

„Polak na zakupach coraz bardziej ekologiczny”

9 października 2019

U polskich konsumentów prośrodowiskowe nawyki dopiero się kształtują. Ale już teraz widać stojący za nimi ogromny potencjał. Pytanie czy rodzime firmy pójdą za ciosem i wykorzystają ten ekotrend pozostaje otwarte – zastanawia się na łamach Forbes.pl Tadeusz Joniewicz, menedżer ds. zarządzania wiedzą w Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

– Polacy nie mają oporów przed korzystaniem z przedmiotów używanych. Nie stronią od wypożyczania czy gospodarki współdzielenia. Świadczy o tym nie tylko popularność rowerów miejskich czy elektrycznych hulajnóg (acz te akurat ekologiczne nie są), ale też wyniki badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. (…) Polacy są otwarci na produkty używane – począwszy od samochodów, poprzez ubrania i książki, aż po meble czy rowery. W zależności od produktu deklaruje to od 50 do 70 proc. badanych. Ma to oczywiste pozytywne skutki środowiskowe, związane chociażby z wydłużaniem cyklu życia produktu czy ograniczeniem konsumpcji nowych towarów – pisze Tadeusz Joniewicz, menedżer ds. zarządzania wiedzą w Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Czytaj cały artykuł >>>

Czytaj więcej o badaniu ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego” >>>

Źródło: Forbes.pl

Autorzy

Tadeusz Joniewicz

Tadeusz Joniewicz

Pracował w FOB od maja 2017 r. do grudnia 2021r. jako ekspert ds. raportowania niefinansowego i zrównoważonego rozwoju, odpowiadał za realizację badań i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju. Koordynował Konkurs Raporty Społeczne / Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju.

Ma doświadczenie w pracy w organizacjach strażniczych. Kierował projektami promującymi zrównoważone zamówienia publiczne i odpowiedzialne praktyki w łańcuchu dostaw sprzętu elektronicznego pracując w Fundacji CentrumCSR.PL. Współtworzył też ważne międzynarodowe wydarzenia organizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Ukończył Nauki Polityczne i Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodnikiem turystycznym po Bieszczadach i Beskidzie Niskim, przez wiele lat działał w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich w Warszawie.