Artykuł ekspercki

Opieka nie tylko dla najmłodszych

11 maja 2022
Cytaty pochodzą z artykułu Marzeny Strzelczak, prezeski Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który został opublikowany w majowym numerze (5/2022) magazynu „Personel + Zarządzanie”.

Najpóźniej w sierpniu tego roku kraje UE powinny wdrożyć własne rozwiązania w związku z ogłoszoną w 2019 r. dyrektywą work-life balance. Co mogą zrobić pracodawcy, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób łączących pracę z zajmowaniem się osobami zależnymi?

W , opisała szanse i wyzwania związane z wdrożeniem unijnej dyrektywy work-life balance. O ile w Polsce niektóre firmy podjęły już działania związane z urlopami rodzicielskimi i ojcowskimi, o tyle temat opieki nad dorosłymi osobami zależnymi jest jeszcze rzadko poruszany. Jakie obowiązki w związku z work-life balance nakłada unijna dyrektywa z 2019 r.? Jaki wpływ na system opieki ma demografia i zmiany kulturowe w Polsce? Co robią i mogą zrobić pracodawcy?

Kilka cytatów z tekstu:

Badania pokazują, że około 60 proc. ankietowanych w Polsce uważa, iż opieka nad starszymi rodzicami jest moralnym obowiązkiem. Dla porównania – średnia unijna jest dwukrotnie niższa. Brak pomocy państwa w wypełnianiu tych zobowiązań prowadzi do przeciążenia opieką.

 

Badanie FOB „Opieka rodzinna i praca” z lutego br. pokazało, że 41 proc. firm w Polsce stosuje pewne udogodnienia wspierające osoby łączące pracę z opieką nad dziećmi i/lub dorosłymi. Najczęściej jest to możliwość wyjścia w czasie godzin pracy w celu umówienia czy odbycia wizyty u lekarza z możliwością odpracowania tych godzin (76 proc.), a także praca zdalna czy elastyczne godziny pracy.

 

(…) w ww. badaniu FOB pracodawcy wskazują na wysokie koszty (52 proc.) oraz brak rozwiązań prawnych i systemowych (45 proc.) jako główne bariery przy wdrażaniu działań wspierających łączenie pracy z opieką. Przy czym 58 proc. z nich uznaje dotychczas obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne wspierające opiekę nad dziećmi jako wystarczające.

Przeczytaj też:

„Opieka rodzinna i praca” – raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Autorzy

Marzena Strzelczak

Marzena Strzelczak

Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, na stanowisku Dyrektorki Generalnej od października 2014 roku. Od końca 2015 roku odpowiada także za koordynację polskiej Karty Różnorodności i współpracę z Platformą Diversity Charters przy Komisji Europejskiej.

Ekspertka w zakresie komunikacji i CSR, coach ICC. Doświadczenie zawodowe zdobywała w dużych grupach kapitałowych, w branży finansowo-ubezpieczeniowej oraz w sektorze energetycznym m.in. jako menedżerka/dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej, pełnomocniczka Zarządu ds. Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu, szefowa zespołu dialogu ze społecznościami lokalnymi, członkini zarządu korporacyjnej fundacji.

Na co dzień koordynuje program Karta Różnorodności i zarządza Zespołem FOB, uczestnicząc w kształtowaniu wszystkich projektów i programów Forum w wyjątkowym gronie kreatywnych indywidualistów, doskonałych również w pracy zespołowej.

Absolwentka polonistyki UW, studiów podyplomowych dotyczących PR, marketingu i CSR w Polsce i za granicą m.in. na Uniwersytecie w Genewie i na Uniwersytecie w Cambridge.

Prywatnie, nie wyobraża sobie życia bez przyjaciół i czytania.