Wolontariat nie jest i nigdy nie był celem samym w sobie. Wolontariat jest narzędziem do osiągania celów, o ile te są dobrze postawione. I właśnie z definiowaniem kolejnych celów w skali globalnej, narodowej, lokalnej, ale także w celach stawianych sobie przez pojedyncze organizacje, widać najbardziej wyzwania stojące przed wolontariatem.
Postaram się przybliżyć trzy najważniejsze wyzwania globalne, które są widoczne blisko nas i dotyczą także naszych lokalnych organizatorów wolontariatu, a które na pewno dadzą o sobie znać w nadchodzącym roku.
Czym kończy się wolontariat? Oddziaływanie to można mierzyć dopiero po zakończeniu projektów społecznych ale mówi nam najwięcej o tym, czy taki wolontariat był warty organizowania.
Samo mierzenie rezultatów buduje świadomość tego po co i z jakim skutkiem realizujemy wolontariat, ale może doprowadzić do sytuacji, w której organizator musi przyznać się do porażki, albo do błędu.
Organizatorzy wolontariatu nawet jeśli mają chęci do takich pomiarów, to nie mają zasobów, wiedzy i narzędzi, żeby wrócić do projektów i sprawdzić co zmieniły one wśród interesariuszy. Dopóki nie zapełnimy tej niszy, nie będziemy wiedzieli po co właściwie organizujemy wolontariat i czy oprócz „know-how” mamy „know-why”.
Do sprawnego organizowania wolontariatu potrzebna jest wiedza i praktyka koordynatorów wolontariatu. A do budowania tej wiedzy i praktyki jest potrzebna stabilność zatrudnienia. Zarówno ta finansowa, jak i ta wynikająca z przydziału obowiązków. Wolontariatu nie da się organizować „przy okazji”.
Dodatkowo na przekór zawodowstwu żyje mit, że wolontariat jest bezpłatny, to znaczy, że jego organizowanie też jest „za darmo”, a dobre chęci zastąpią wiedzę.
Jeśli sami nie zaczniemy nazywać się profesjonalistami i nie zaczniemy działać jak profesjonaliści w tym zakresie, to nadal nasza wiedza i doświadczenia będą nadal wykorzystywanie w pracy „przy okazji”. Pora głośno powiedzieć „jestem profesjonalistą / profesjonalistką!”
Nadchodzący rok 2020 będzie dobrym momentem do refleksji nad stanem wolontariatu i przygotowaniem się do roku 2021, w którym minie 20 lat od Międzynarodowego Roku Wolontariatu i 10 lat od Europejskiego Roku Wolontariatu, który zaowocował dokumentem „Długofalowa polityka rozwoju wolontariatu w Polsce”.
Jeśli chcemy razem zastanowić się nad kondycją i możliwościami wolontariatu w Polsce i wciągnąć w dialog w 2021 wszystkie środowiska, to w 2020 powinniśmy zacząć o tym rozmawiać.
W Forum Odpowiedzialnego Biznesu odpowiedzialny za portal internetowy, a także realizacje projektów, szczególnie wokół tematyki wolontariatu pracowniczego.
W FOB pracuje od sierpnia 2015. Wcześniej pracował w Centrach Wolontariatu między innymi w Gdańsku, Warszawie i Kielcach, w których odpowiedzialny był za przygotowywanie i realizację projektów. Absolwent Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych.
Stowarzyszenie
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
ul. Szpitalna 5/20
00-031 Warszawa
napisz do nas
znajdź nas
tel. +48 22 627 18 71
100% wiedzy. 0% spamu. Co miesiąc w twojej skrzynce.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Korzystając z serwisu lub klikając „Zaakceptuj” akceptujesz naszą Politykę Prywatności dotyczącą przetwarzania danych osobowych i domyślne ustawienia skryptów na stronie.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie.
W naszej Polityce Prywatności znajdziesz opis tego w jaki sposób zarządzamy danymi osobowymi.
UWAGA: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Dzięki Analityce Google zbieramy dane na temat lokalizacji urządzenia, odwiedzanych przez ciebie stron i twoim zachowaniu w serwisie.
Facebook Pixel służy do sledzenia ciebie i twojej aktywności na stronie w celu targetowania do ciebie naszych reklam i kampani w portalu Facebook.